BotaLajmeShendetiTopLajm

Coronavirus: Vaksina ruse tregon shenja të përgjigjes imune

Shkencëtarët rusë kanë botuar raportin e parë mbi vaksinën e tyre të koronavirusit, duke thënë se testet e hershme treguan shenja të një përgjigje imune.

Raporti i botuar nga revista mjekësore The Lancet tha se çdo pjesëmarrës zhvilloi antitrupa për të luftuar virusin dhe nuk kishte efekte anësore serioze.

Rusia licencoi vaksinën për përdorim lokal në gusht, vendi i parë që e bëri këtë dhe para se të dhënat të ishin botuar.

Ekspertët thonë se provat ishin shumë të vogla për të provuar efektivitetin dhe sigurinë.

Por Moska i ka përshëndetur rezultatet si një përgjigje për kritikët. Disa ekspertë perëndimorë kanë ngritur shqetësime në lidhje me shpejtësinë e punës së Rusisë, duke sugjeruar që studiuesit mund të jenë duke prerë qoshet.

Muajin e kaluar, Presidenti Vladimir Putin tha se vaksina kishte kaluar të gjitha kontrollet e kërkuara dhe se një nga vajzat e tij ishte dhënë.

 

Related Articles

Back to top button
Close
Close