BotaLajme

Zvicra e dënon me 10 vjet burg serbin që e dhunoi vajzen e tij 140 herë

Gjykata e qarkut në Ëinterthur dënoi një serb me dhjetë vjet burg të mërkurën. Ai gjithashtu është i dëbuar nga vendi për 15 vjet. Thuhet se ai e ka hequr vajzën e tij 16-vjeçare në vitin 2018 dhe më pas ka përdhunuar 140 herë të tjera, njifton gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burime të gjykatës dhe policisë kantonale.

Është e tmerrshme ajo që një baba nga Ëinterthur (ZH) supozohet t’i ketë bërë vajzës së tij. Në pranverën e vitit 2018, serb dyshohet se e hoqi 16-vjeçaren e atëhershme dhe e përdhunoi deri në 140 herë të tjera vitin e ardhshëm. Të mërkurën, gjykata e qarkut në Ëinterthur e dënoi atë me dhjetë vjet burg, siç raporton “Tages Anzeiger”. Ai gjithashtu është i dëbuar nga vendi për 15 vjet.

Edhe pse burri i mohoi akuzat, gjykata nuk e besoi atë. Në vend të kësaj, gjykatësi tha se deklaratat e vajzës ishin të besueshme dhe të detajuara. “Unë do të përmbahem nga përsëritja e këtyre përshkrimeve,” tha ai. Një person mund të tregojë për një ngjarje me kaq detaje vetëm nëse e ka përjetuar atë. Për më tepër, deklaratat e së bijës mbështeten nga disa dëshmitarë.

Serbi duhej të përgjigjej para gjykatës për krimet e kryera kundër vajzës së tij dhe për vepra të tjera, duke përfshirë kërcënimet, sulmin e lehtë dhe përdorimin e kokainës. Gjykatësi e shpalli atë fajtor për përdhunim të shumëfishtë, sulme seksuale të shumta, incest të shumëfishtë, kërcënime, shkelje të Ligjit për Narkotikët dhe mashtrim të autoriteteve.

Ai u mbrojt kundër akuzave të së bijës. Dhe pretendoi se gruaja dhe vajza e tij shpikën sulmet.

Kur gjyqtari shpalli aktgjykimin, avokati mbrojtës i serbit tha se do të apelonin në Gjykatën e Lartë të Cyrihut. Kjo nga ana tjetër shkaktoi zemërim tek të pranishmit. Vajza i bërtiti babait të saj për ta pranuar më në fund. Të afërmit iu bashkuan ose iu drejtuan gjykatësit dhe i thanë: “Kjo është e gjitha një akt!”

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch ka mësuar se serbi i është rënduar në borxhe, krahas dënimit me burg duhet të paguajë një gjobë prej 6000 frangash, një gjobë prej 600 frangash dhe shpenzimet procedurale dhe gjyqësore prej 32000 frangash. Ai duhet t’i rimbursojë vajzës së tij një sadisfaksion prej 60,000 frangash dhe gruas së tij 1,000 franga për kërcënimin dhe goditjen me shuplakë. Ajo sapo po divorcohet prej tij.

Nuk është hera e parë që serb duhet të shkojë në burg: Në Gjermani, ai kaloi pesë vjet në burg për shkak të një grabitjeje bankare. Ai ka një dënim të mëparshëm për përdhunim në Serbi, por e mohon sulmin. Në vitin 2016, vajza e tij gjithashtu e akuzoi atë për ngacmim seksual. Megjithatë, ajo e tërhoqi ankesën e saj në atë kohë, duke pretenduar se kishte gënjyer në atë kohë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close