LajmeRajon

Serbia mbyllet sërish këtë fundjavë

Me propozim të departamentit mjekësor të Shtabit të krizave për t’u përballë me epideminë e koronavirusit, në Serbi u mor vendim që nga sonte në mesnatë për të mbyllur gjithçka për fundjavë, përveç objekteve ushqimore, farmacive dhe pikat e karburantit, bëri të ditur sekretari krahinor i shëndetësisë, Zoran Gojkoviq, raporton korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Gjithashtu, këtë fundjavë janë pezulluar të gjitha manifestimet.

“Asgjë në lidhje me kulturën nuk do të ndodhë gjatë fundjavës,” tha Gojkoviq, duke shtuar se ngjarje të caktuara sportive do të ndodhnin nëse nuk lejohet anulimi me sistemin e garës, por pa audiencë.

Gojkoviq tha gjithashtu se mësimi onlajn në shkollat ​​e mesme do të vazhdojë javën e ardhshme dhe se orët mësimore të më të mëdhenjve në shkollat ​​fillore, nga klasa e pestë në të tetën, do të transferohen në mësim onlajn.

“Situata epidemiologjike është e jashtëzakonshme, sepse për disa kohë tani ka pasur një rritje të lehtë të numrit të njerëzve të infektuar me koronavirus”, tha Gojkoviq, duke u bërë thirrje qytetarëve që t’i respektojnë masat dhe të vaksinohen.

Gojkoviq deklaroi se pjesa epidemiologjike nga Shtabi i krizave pret që numri i të infektuarve të rritet në periudhën e ardhshme, por që është mirë që kjo rritje të mos jetë eksponenciale, e cila, siç është i bindur, është pasojë e vaksinimit dhe respektimit të masave të numrit më të madh të qytetarëve.

“Pjesa mjekësore e Shtabit të krizave kërkoi sot që masa e mbylljes, e cila do të jetë e vlefshme gjatë fundjavës, të zgjatet për 14 ditë ose 21 ditë”, tha Gojkoviq, duke shtuar se të hënën janë të mundshme vazhdim i masave.

Ai tha se deri më tani pothuajse 700.000 qytetarë janë vaksinuar dhe se janë përdorur rreth 1.85 milionë vaksina, si dhe se po hapen pika të reja në mënyrë që të mundësojnë sa më shumë qytetarë të vaksinohen.

“Së bashku me thirrjen për të respektuar masat, gjëja më e rëndësishme është vaksinimi”, tha Gojkoviq.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close