BotaLajmeTopLajm

Qyteti Shusha e mbushur me kufomat e ushtarëve armenë (Foto)

Shusha, e cila është një simbol i historisë dhe kulturës së Azerbajxhanit, është strategjikisht e rëndësishme për shkak të vendndodhjes së saj mbizotëruese gjeografike dhe rruga për në Khankendi, qyteti më i madh i Nago-Karabakut, u pushtua nga Armenia në 8 maj 1992.

Ushtria Azerbajxhanase pas 28 vite çliroi këtë qytet, e cila ishte e pushtuar nga Armenia,

E mundur në front, Armenia pranoi fitoren e Azerbajxhanit duke nënshkruar marrëveshjen e tërheqjes.

Për armenët që dëbuan me forcë njerëzit e pafajshëm, qyteti i Shusha u bë një varr./Gazetaere

  

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close