BotaLajmeTopLajm

Zelensky: Do të vazhdojnë me çlirimin e rreth 15 për qind të rajoneve të pushtuara nga Rusia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se forcat e armatosura të Ukrainës do të vazhdojnë me “çlirimin” e rreth 15 për qind të rajoneve të largëta lindore dhe jugore, që mbeten të pushtuara nga forcat pushtuese të Rusisë.

“Situata në vijën e parë tregon qartë se iniciativa i përket Ukrainës”, tha Zelensky, i cili është planifikuar t’i drejtohet Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së përmes videolidhjes të mërkurën.

“Pozicionet tona nuk ndryshojnë për shkak të zhurmës ose ndonjë njoftimi diku”, shtoi ai, raporton FT, transmeton Zeri.info.

“Ne gëzojmë mbështetjen e plotë të partnerëve tanë në këtë”, tha ai, duke iu referuar furnizimit të shtuar të armatimit modern dhe sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë nga SHBA-ja, BE-ja dhe mbështetës të tjerë të huaj, ndërsa ai u kërkoi atyre “të ruajnë presionin”.

Presidenti rus Vladimir Putin në një fjalim televiziv të mërkurën tha se forcat e armatosura të Rusisë do të mbledhin rezervat e saj menjëherë në Ukrainë dhe tregoi se Moska ndoshta do të aneksojë zona të mëdha territori.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar në administratën e Zelenskyt, iu përgjigj fjalëve të Putinit në një postim në Twitter: “Dita e 210-të e ‘luftës treditore’”. Podolyak po u referohej pritshmërive të mëparshme se Ukraina do të binte brenda disa ditësh nga pushtimi në shkallë të plotë të Rusisë.

“Rusët që kërkuan shkatërrimin e Ukrainës përfunduan duke marrë: 1. Mobilizim. 2. Kufij të mbyllur, bllokim të llogarive bankare. 3. Burg për dezertim. Gjithçka është ende sipas planit, apo jo? Jeta ka një sens të madh humori”, tha Podolyak në Twitter.

Andriy Yermak, shefi i shtabit të Zelenskyt, postoi një fotografi nga fusha e betejës në kanalin e tij në “Telegram” pasi Putini mbajti fjalimin e tij. “Ne vazhdojmë punën tonë”, thuhet në postimin e tij. /Zëri

Related Articles

Back to top button
Close
Close