MaqedoniTopLajm

Zaev prezanton pakon e katër të masave ekonomike: Kompanitë sërish do të marrin rroga minimale për tre muaj, do të ketë kartela për qytetarët

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka paralajmëruar pakon e katërt ekonomike për rimëkëmbjen ekonomisë nga kriza e shkaktuar nga Kovid-19, shkruan SHENJA.

Zaev tha se që me paraqitjen e koronavirusit qeveria shumë shpejtë ka sjellë tre pakot e masave që kanë qenë përgjigje adekuate e dëmeve të shkaktuar nga kovid-19.

Pakoja e katërt tha Zaev ka për qëllim të siguroj vazhdimësi të ekonomisë, të siguroj stabilitet të transferove sociale dhe dalje të shpejtë nga kriza kur të mbaroj kriza me koronavirusin.

Ai tha se i kanë parasysh të gjitha veprimtaritë dhe kompanitë.

“Pakoja e katër është ndihmë dikrekte për nxitje të shpenzimeve personale si simulator i rritjes ekonomike. Masa për përkrahje të pagës, e cila është në vlerë prej 70 milion euro dhe përfshirën 83.000 të punësuar.  Do të vlejë për muajt tetor, nëntor dhe dhjetor”, tha Zaev, raporton SHENJA.

Ai shtoi se ndihma do të jetë prej 14.500 deri në 21 mijë denarë.

Zaev tha se kjo bëhet për shkak ruajtjes së vendeve të punës.

Masa e dytë përfshitë kartela pagesore për qytetarët nga 6000 mijë denarë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close