BotaLajme

Tërmet i fuqishëm në Islandë, deputeti detyrohet ta lë fjalimin në gjysmë

Një tërmet me fuqi prej 5.7 mangitudë ka goditur pjesën jugperëndimore të Islandës, duke bërë që pothuajse çdo objekt të lëkundet.

E një gjë e tillë është vërejtur më së shumti në kryeqytetin Reykjavik, ku deputetët që ishin brenda sallës së Kuvendit mbetën të frikësuar nga lëkundjet e fuqishme, transmeton Telegrafi.

Sipas Institutit meteorologjik të Islandës, tërmeti kishte ndodhur në ora 13:43 dhe ishte pasuar me më shumë se 100 tërmete tjera, me fuqi të vogël.

Mediat lokale nuk raportojnë për lëndime të qytetarëve apo dëmet materiale, ndërsa një video e publikuar në internet shfaq deputetin Helgi Hrafn Gunnarsson nga Pirata, i cili e lë fjalimin e tij në gjysmë sapo ndjenë lëkundjet e para dhe largohet me shpejtësi nga foltorja.

Por është interesant se si kryeparlamentari Steingrumur J Sigfusson arrin të ruaj qetësinë dhe të mos lëviz fare nga karrigia në të cilën ishte ulur – madje u bëri thirrje deputetëve të qëndrojnë ulur.

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close