LajmeTeknologji

Ska më TikTok në Amerikë, nga e Hëna hiqet aplikacioni

Tik Tok do të hiqet nga dyqanet e aplikacioneve amerikane nga e diela ndërsa Uashingtoni lëviz për të zbatuar urdhra ekzekutivë nga Presidenti Donald Trump që do të synojë gjithashtu WeChat, një aplikacion kinez i mediave sociale, sipas një personi të informuar për planet qeveritare.

Departamenti i Tregtisë i SH.B.A.-së, i cili do të lëshojë porositë, ndaloi së detyruari Apple dhe Google të hiqnin versionet kineze të TikTok dhe We Chat nga dyqanet e tyre të aplikacioneve në Kinë.

Largimet vijnë ndërsa Oracle dhe ByteDance, pronari i TikTok, vazhdojnë bisedimet me administratën Trump se si të zgjidhin shqetësimet e saj rreth aplikacionit. Çdo marrëveshje gjithashtu do të duhet të miratohet nga Pekini.

Oracle dhe ByteDance kanë paraqitur një propozim që do të shihte biznesin global të TikTok të zhvendosur në një kompani të veçantë amerikane, me një bord krejt amerikan dhe një komitet të sigurisë të kryesuar nga një person me lejet e sigurisë qeveritare. Kompania e re fillimisht do të ishte në pronësi të shumicës nga ByteDance, por do të kërkonte të renditej publikisht në SHBA.

Trump tashmë ka ngritur shqetësime në lidhje me pronësinë e vazhdueshme kineze të aplikacionit, ndërsa disa senatorë amerikanë janë ankuar se marrëveshja do të lejojë Byte Dance të mbajë kontrollin e algoritmit që zgjedh cilat video t’i shfaqen secilit përdorues.

Heqja e TikTok dhe WeChat nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA janë dy urdhrat e parë ekzekutivë të lëshuar nga Z. Trump, i cili tha se kompanitë amerikane do të ndalohen të merren me aplikacionet nga 20 shtatori. Masa e fundit zbaton ato porosi. Presidenti më vonë lëshoi një urdhër të tretë që i dha Byte Dance deri më 12 nëntor të zhvendosë interesat e saj në TikTok në SH.B.A.

Një person i njohur me situatën tha që përdoruesit ekzistues do të jenë në gjendje të mbajnë aplikacionet në telefonët e tyre tani për tani. Por ai shtoi se ËeChat shpejt do të bëhej e papërdorshme, sepse azhurnimet e softuerit nuk do të ishin në dispozicion përmes dyqaneve të aplikacioneve.

Njerëzit me Tik Tok në telefonët e tyre gjithashtu do të jenë në gjendje të vazhdojnë të përdorin aplikacionin, por personi tha që aplikacioni gjatë dy muajve të ardhshëm do të jetë i papërdorshëm nëse një marrëveshje nuk miratohet nga Z. Trump.

Beteja mbi Tik Tok është shembulli i fundit i qëndrimit shumë më të ashpër që zoti Trump ka mbajtur kundër Kinës në muajt e fundit. Disa kritikë pyesin pse ai po synon një aplikacion të tillë si Tik Tok që përdoret kryesisht nga adoleshentët, por ekspertët thanë se të dhënat që aplikacioni mbledh për përdoruesit e saj kërcënojnë sigurinë e SHBA.

“Të dhënat e mëdha janë thelbi i inteligjencës tani”, tha James Leëis, një ekspert kibernetik në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. “Kjo është fushata më e dendur e spiunazhit kundër SHBA që nga administrata e Reagan. Ne jemi të përfshirë në një konkurs spiunazhi intensiv – një luftë spiune – me Kinën. ”

Trump muajin e kaluar tha se TikTok paraqiste një kërcënim të sigurisë duke “lejuar Kinë potencialisht të gjurmon vendet e punonjësve federalë. . . ndërtimi i dosjeve të informacionit personal për shantazh dhe kryerja e spiunazhit të korporatave ”.

Por Evan Medeiros, një profesor i Georgetoën i cili ishte këshilltari i Shtëpisë së Bardhë në Azi i Barack Obama, tha se administrata nuk kishte “artikuluar kurrë arsyetimin e sigurisë kombëtare për ndalimin e TikTok”.

“Ata thjesht thonë se potenciali për të mbledhur të dhënat e amerikanëve është një rrezik i sigurisë kombëtare, por nuk japin asnjë provë,” shtoi ai.

Ai tha se kishte “shqetësime të shumta dhe legjitime në lidhje me tregtinë e teknologjisë me Kinën’.

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close