LajmeMaqedoniTopLajm

Nga NJ.Z 5 dy poste të larta Kreshnik Bekteshi dhe Talat Xhaferi , Dega e Çairit dhe Sarajit protestojnë edhe për Artanin e Bujarin

Mediat vlojnë për paknaqsitë brenda degëve të BDI-së… Perveq per Artan Grubin dhe Bujar Osmanin Dega e Çairit dhe Sarajit protestojnë per anashkalim total me numrin e posteve te larta ne Qeverine e re,edhe te Nj.Z.5.Kreshnik Bekteshi Minister i Ekonomise dhe Talat Xhaferi deputet i Zones 5 Kryeparlamentar ndersa Dega e Çairit dhe Sarajit pa asnje post ne ekzekutive ,pra posti i Kryeprlamentarit ti takoje izetit Ende nuk dihet se kur do të vazhdojë seanca parlamentare për emërimin e Kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi edhe për një mandat 4 vjeçar në krye të ligjvënësit. Edhe përskaj paralajmërimeve të një ditë më parë nga lideri i BDI-së, Ali Ahmeti se seanca do të vazhdojë gjatë ditës së sotme, kjo nuk ndodhi.

Nesër do të zgjedhim Kryetarin e Parlamentit, shokun tonë, Talat Xhaferrin- kishte thënë më herët Ali Ahmeti, BDI.

Burime nga Kuvendi thonë se konsultimet po vazhdojnë dhe se nuk dihet çfarë vendimi do të merret. Ndërkaq bruime nga LSDM-ja kanë thënë se seanca konstituive në të cilën do të zgjedhet kryeparlamentari, do të mbahet të premten. Jozyrtarisht, kjo situatë e paqartë është rezultat i debatit të ashpër që mbizotëroi në mbledhjen e mbrëmshme të Këshillit të Përgjithshëm të BDI-së, me ç’rast degë të caktuara të kësaj partie kanë qenë të pakënaqura me ndarjen e resorëve. Dega e Çairit dhe Sarajit kanë kundërshtuar emërimin e sekretarit të përgjithshëm, Artan Grubi për zy/kryeministër të parë dhe Ministër për Sistem politik. Ndërsa dega e Strugës dhe ajo e Likovës kanë kërkuar poste ministrore. Si pasojë, Këshilli i Përgjithshëm i integristëve mbeti mbrëmë pa një vendim për atë se kujt do t’i ndahet dikasteri i Shoqërisë informatike dhe Administratës. Burimet nga dega e Sarajit nuk i mohojnë pakënaqësitë, por nuk japin detaje me arsyetimin se bëhet fjalë për çështje të brendshme të partisë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close