BotaKuriozitete

Monolitë misterioz shfaqen në SH.B.A., Evropë

Disa monolite metali janë shfaqur në pika të largëta në SH.B.A. dhe Evropë gjatë javëve të fundit. Përderisa ato janë instalime të mundshme arti, spekulimet mbeten rreth origjinës potenciale të botës tjetër të objekteve. 

Të Dielën, një monolit misterioz i pasqyruar u vu re kah deti në brigjet e MB, duke dalë nga Compton Beach në Isle of Wight. Shtylla vezulluese 2.2 metra shpejt tërhoqi turma dhe spekulime drejt origjinës së saj.
“Është dikush që luan një shaka praktike. Unë nuk besoj në asnjë nga këto teori konspirative,” tha një burrë që ecte me qenin e tij për Sky News.
Një monolit tjetër u pa nga alpinistët në rezervatin natyror moçalor Kiekenberg në provincën veriore Friesland të Hollandës gjatë fundjavës, thanë të hënën zyrtarët e pyjeve, duke shtuar se nuk e dinë se si arriti atje dhe po kërkonin të dhëna.
“Ne e dimë se ai me siguri u vendos këtë fundjavë,” i tha agjensisë së lajmeve AFP një zëdhënës i shërbimit pyjor.

Monoliti i Utah

Të dy pamjet janë në mesin e disa javëve të fundit. Të gjithë monolitet i kanë ngjarë një objekti jashtëtokësor të dukshëm që shfaqet në klasikun shkencor të Stanley Kubrick “2001: A Odyssey Space”.
Monoliti i parë u shfaq dy javë më parë, i fshehur thellë në vendin e shkretëtirës së kuqe afër Moabit në shtetin jugperëndimor të Shteteve të Bashkuara të Utah.

Objekti metalik me shkëlqim prej 3 metrash u pa për herë të parë nga zyrtarët e botës së egër që gjurmonin delet e mëdha me brirë, dhe shumë shpejt tërhoqi qindra njerëz në vendin e largët.
Pas disa ditësh, monoliti u hoq nga një grup vendasish të shqetësuar për dëmet mjedisore të shkaktuara nga masat e njerëzve që shkonin nëpër shkretëtirën e brishtë për të parë një vështrim. Një kolektiv artistik anonim ka marrë meritat për vendosjen e tij.

Kopjuesit monolit?

Menjëherë pasi u shfaq monoliti i Utah, dy objekte me stil të ngjashëm u shfaqën në Kaliforni dhe Rumani.
Një monolit me shkëlqim 2.7 metra u zbulua pranë një vendi arkeologjik në qarkun malor Neamt të Rumanisë. Ishte i vendosur për katër ditë para se të zhdukej brenda natës.
Një gazetar lokal i tha agjencisë së lajmeve Reuters se një “saldator i keq lokal” ndoshta e bëri atë, pasi dukej i vendosur keq.

Monoliti i Kalifornisë u vendos në majë të një shtegu malor në qytetin Atascadero midis San Franciskos dhe Los Anxhelosit dhe tërhoqi interes nga alpinistët vendas.
Sidoqoftë, ajo u rrëzua shpejt nga një grup burrash që postuan një video në mediat sociale duke e zëvendësuar atë me një kryq, i cili gjithashtu u hoq më pas.
“Ne jemi të mërzitur që këta të rinj ndiejnë nevojën për të udhëtuar 5 orë për të ardhur në komunitetin tonë dhe për të vandalizuar monolitin,” tha Kryetari i Bashkisë së Atascadero Heather Moreno në një njoftim për shtyp. “Monoliti ishte diçka unike dhe argëtuese në një kohë ndryshe stresuese . ”
Media lokale raportoi se objekti me tre anë, i gjatë 10 metra ishte përsëri në vend në majë të kodrës deri në fundjavë./Përcjell Top24

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close