LajmeRajonTopLajm

Mediumi pro Vuçiq: Emisarët në Beograd para Krishtlindjeve, skica e marrëveshjes pas 24 shkurtit

Përfaqësuesit e BE-së, SHBA-së, Francës dhe Gjermanisë do ta vizitojnë Beogradin pas festave të Krishtlindjeve për të përshpejtuar zgjidhjen e çështjes së Kosovës, shkruan Novosti.

Sipas këtij mediumi, Beogradin fillimisht do ta vizitojnë përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Miroslav Lakçak, dhe i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, së bashku me të dërguarin e presidentit francez dhe atij gjerman.

Novosti, duke iu referuar burimeve të saj, thekson se qëllimi i këtyre vizitave është që të bindin lidershipin shtetëror serb që të fillojë negociatat politike me Kosovën, të cilat do të bazoheshin në propozimin franko-gjerman, pra propozimin e Bashkimit Evropian për çështjen e Kosovës.

Gazeta shton se vizita vjen para përvjetorit të fillimit të luftës në Ukrainë, më 24 shkurt, që paraqet një afat joformal kur Beogradi dhe Prishtina duhet të bien dakord për të paktën draftin e marrëveshjes së ardhshme për normalizimin e marrëdhënieve.

Related Articles

Back to top button
Close
Close