BotaLajme

Me “shënjestër” Iranin, pse Biden po tërheq “USS Nimitz” nga Gjiri?

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden tërhoqi areoplanmbajtësen “USS Nimitz” nga Gjiri, në një lëvizje që potencialisht do të lehtësonte tensionet me Iranin që shpërthyen gjatë mandatit të ish-presidentit Trump.

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha të martën se “USS Nimitz” kishte lundruar nga zona e Komandës Qendrore të SHBA në Lindjen e Mesme në rajonin Indo-Paqësor.

Kirby nuk i konfirmoi akuzat se “Nimitz” po shkonte në SHBA pas afërsisht nëntë muajsh në det. Por ai theksoi se administrata e Biden është e mendimit se mbajtja e aeroplanmbajtëses nuk është e nevojshme kur bëhet fjalë për nevojat e sigurisë amerikane.

Kirby nuk pranoi të fliste për vlerësimin aktual të Pentagonit për një kërcënim të mundshëm ushtarak iranian ndaj bazave të SHBA ose aleatëve të Gjirit.

“Ne nuk i marrim vendime të tilla lehtë,” shtoi ai.

Sekretari i Mbrojtjes i SHBA dhe Lloyd Austin “beson se kemi një prani të fortë në Lindjen e Mesme për t’iu përgjigjur” çdo kërcënimi, tha Kirby.

“Ministri kishte një pamje më të madhe gjeostrategjike në mendje kur miratoi lëvizjen e grupit goditës të transportuesve nga zona e Komandës Qendrore në zonën e rajonit Indo-Paqësor,” vuri në dukje zëdhënësi i Pentagonit.

Kirby nuk pranoi të thoshte nëse do të kishte një zëvendësim për “Nimitz” në zonën e Gjirit në të ardhmen e afërt, duke vënë në dukje se marina amerikane ka një numër të kufizuar të areoplanmbajtësve.

Ne jemi duke monitoruar vazhdimisht kërcënimin dhe vazhdimisht po përpiqemi të gjejmë një përgjigje të përshtatshme ndaj këtij kërcënimi,” vuri në dukje ai.

Masa vjen pasi SHBA ndryshoi një vendim muajin e kaluar për të sjellë transportuesin në shtëpi nga Gjiri dhe Pentagoni tha se kjo ishte bërë për shkak të “kërcënimeve të fundit” të Iranit dhe se “USS Nimitz” do të qëndronte në pozicionin e saj.

Irani ka kryer stërvitje ushtarake gjatë javëve të fundit në një kohë të tensioneve në rritje midis Teheranit dhe Uashingtonit dhe aleatëve të tij rajonalë, veçanërisht Izraelit. Muajin e kaluar, Teherani zhvilloi stërvitjen e tij të pestë ushtarake në dy javë dhe Shtetet e Bashkuara dërguan bombardues strategjikë B-52 mbi Lindjen e Mesme që mund të mbajnë armë bërthamore.

Irani është mburrur gjithashtu me aktivitetet e tij bërthamor gjatë muajve të fundit, duke ngritur shqetësime midis Sekretarit të ri të Shtetit të SHBA Anthony Blinken, i cili i tha NBC News të hënën se Teherani ishte vetëm disa muaj larg nga marrja e mjaftueshme e “materialit” për një bombë bërthamore.

Por Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif i ka mohuar akuzat, duke thënë se Teherani nuk aspiron për armë bërthamore.

Administrata e Biden ka shprehur dëshirën për të ringjallur marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 me Iranin, nga e cila u tërhoq Trump dhe vendosi sanksione të hequra më parë. Irani po u kërkon Shteteve të Bashkuara të heqin sanksionet së pari dhe më pas të vazhdojnë negociatat.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close