LajmeRajon

Masakra e Reçakut/ Balla publikon reportazhin e BBC: Pamjet dëshmojnë gjenocidin serb në Kosovë

Shefi i Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla ka shpërndarë në rrjetet sociale një video të BBC, ku shfaqen pamje nga masakra e Reçakut.

Balla thekson se në reportazhin e medias botërore tregohet një nga masakrat më të rënda të UÇK-së.

Postimi i shefit të Grupit Parlamentar të PS-së Taulant Balla:

 

 

Më 15 janar të vitit 1999, ato pak banorë që nuk ishin larguar nga fshati Reçak i Komunës së Shtimes, vetëm 30 km larg Prishtinës, u zgjuan herët në mëngjes nga krismat e armëve të forcat policore dhe ushtarake serbe, të cilat vranë në mënyrë çnjerëzore 45 civilë shqiptarë.

Ndiqni këtë reportazh të BBC ku i tregohej botës një nga masakrat më të rënda të genocidit serb në Kosovë. Në Kosovë krime lufte ka kryer vetëm pushtuesi serb, ndërsa lufta e UÇK ishte lufta e një populli në trojet e veta për liri.

#liriakaemeruçk🇦🇱🇽🇰

(d.xh/ Balkanweb)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close