MaqedoniTopLajm

Hoxha: Bashkëpunimi i Besës me AA është për zgjedhjet lokale, pjesa tjetër varet nga zhvillimet në skenën politike

Shefi i Shtabit Zgjedhor dhe Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes BESA, Arianit Hoxha, thotë se partia mbetet e mendimit se duhet bashkëpunim me Aleancën për Shqiptarët që të fitojnë kandidatët e BDI-së në këto zgjedhje lokale. Sipas tij, legjitimiteti për një qeverisje të re vjen nga zgjedhjet parlamentare, por nëse si parti do ta mbështesin një shumicë të re parlamentare, siç tha ai, do të varet se si do të ndodhin në skenën politike pas zgjedhjeve lokale.

– Mbetemi të vendosur në vendosmërinë tonë që së bashku me Aleancën për Shqiptarët ta mposhtim BDI-në në komunat ku marrim pjesë në raundin e dytë. Këto janë zgjedhjet lokale, legjitimiteti për zgjedhjet parlamentare, pra për një qeveri të re vjen nga zgjedhjet parlamentare. Mbetet për t’u parë pas zgjedhjeve se si do të zhvillohen ngjarjet dhe si do të ecë skena politike më pas”, tha Hoxha duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve nëse, edhe pse janë pjesë e qeverisë aktuale, do të mbështesin një shumicë të re parlamentare duke pasur parasysh bashkëpunim me opozitën në këto zgjedhje lokale.

Tani, shtoi Hoxha, po flasim për zgjedhjet lokale dhe mendoj se kjo duhet të jetë tema.

– Kjo nuk është hera e parë që po ndodh. Në vitin 2017 ne ishim opozitë, në pushtet ishte Aleanca për Shqiptarët dhe më pas kishim një bashkëpunim të ngjashëm. Kjo nuk është diçka që duhet komentuar në drejtime të tilla, po flasim për zgjedhje lokale në interes të pushtetit vendor. Në fund të fundit, bëhet fjalë për interesin e qyteteve, jo të partive politike, tha ai.

Ai nuk pranoi të komentojë deklaratën e përfaqësuesve të Alternativës, të cilët janë në koalicion me Aleancën për Shqiptarët, se asnjë parti në pushtet nuk duhet të mbështetet, duke shtuar se nuk do të donte të prishte atmosferën e asaj që u arrit me Aleancën për Shqiptarët. .

– Nuk do të doja të komentoja deklarata që shkojnë në dëm të tyre. Në fund të fundit, është e qartë se ju mund të merrni me forcë, jo të jepni. “Nëse nuk ka nevojë për votat tona në Çair, u takon atyre ta përcaktojnë atë në politikat e tyre”, tha Hoxha.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close