LajmeShowbiz

Golf po lëkund fronin: Një garë e pasigurt për veturën më të shitur në Evropë

Në vendin e dytë është VW Golf me 283,614 njësi të dorëzuara dhe një rënie në shitje prej 34.4%.

Pozicionin e tretë e mban një Volkswagen tjetër, modeli Polo. Gjatë 11 muajve, 225,941 makina janë shitur (-27.5%).

Por është interesante që modeli i prodhuesit nga Wolfsburg – VW Tiguan – është gjithashtu në pozicionin e 4-të. Në periudhën janar-nëntor 2020, 209,785 prej këtyre automjeteve janë shitur në Evropë (-25,6%).

I pesti është Ford Focus (182,492; -19,2%) dhe i gjashti është Peugeot 208 (178,970; -14,9%).

Ndër 10 shitësit më të mirë janë: Toyota Corolla, Nissan Qashqai, Renault Captur dhe FIAT Tipo

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close