BotaLajme

Gjermania parashikon 10 javë të vështira në mungesë të vaksinave, ndërkohë që vazhdon mosmarrëveshja e BE-së me AstraZeneca

Komentet e Z. Spahn vijnë në mes të një mosmarrëveshjeje midis BE dhe prodhuesit të vaksinave AstraZeneca rreth mungesave të furnizimit.

Ministri i Shëndetësisë së Gjermanisë është shprehur se parashikohen 10 javë të vështira pas mungesës së vaksinave. Ritmi i përdorimit të Gjermanisë është kritikuar dhe ajo nuk ka arritur të përmbushë objektivin e saj të përditshëm të vaksinimeve. Komentet e Z. Spahn vijnë në mes të një mosmarrëveshjeje midis BE dhe prodhuesit të vaksinave AstraZeneca rreth mungesave të furnizimit.

“Ne do të kemi akoma të paktën 10 javë të vështira me një mungesë,”– shkroi Jens Spahn në Twitter.

Kompania me qendër në Mbretërinë e Bashkuar ka thënë se çështjet e prodhimit në impiantet e saj me qendër në Evropë do të thotë se ajo nuk do të jetë në gjendje të japë numrin e premtuar të dozave në bllokun me 27 anëtarë, raporton The Sun.

Por BE tha se firma duhet të respektojë angazhimet e saj dhe të japë goditjet duke devijuar aksionet nga MB. Ndërkohë, Komisioni Evropian tha se autoritetet në Belgjikë kishin hetuar vendin e prodhimit të AstraZeneca pranë Brukselit në mënyrë që të vërtetonin shpjegimin e saj mbi mungesat e furnizimit.

Sot, Spahn bëri thirrje për një samit vaksinimi që përfshin kompani farmaceutike, prodhues dhe politikanë për të eksploruar se si mund të përshpejtohet përhapja.

“Atëherë do të shohim … ku mund të mbështesim industrinë. Ne po kalojmë të paktën 10 javë të vështira. Ne duhet ta kalojmë atë duke punuar së bashku.”-tha ai.

Më parë këtë javë, Z. Spahn mbështeti propozimin e BE për të krijuar një regjistër të eksporteve të vaksinave në mënyrë që të monitorojë se ku dërgohen dozat. Ai gjithashtu tha se numri i rënies së rasteve në Gjermani ishte inkurajues dhe sugjeroi që shkollat ​​mund të rihapen sapo bllokimi aktual të mbarojë në 14 Shkurt.

Vendi po përgatitet të ndalojë udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar, Brazili dhe Afrika e Jugut në lidhje me shqetësimet për variante të reja.

 “Ne jemi duke bashkërenduar drejt qëllimit të refuzimit të udhëtimit përbrenda nga zonat e mutacionit,” – tha Ministri i Brendshëm Horst Seehofer.

Programi i vaksinimit në Gjermani ka filluar një hap të ngadaltë; pak më shumë se dy milion doza janë administruar që kur filloi në Krishtlindje. Tani për tani po mbështetet në vaksinën Pfizer-BioNTech të SH.B.A., Gjermanisë dhe Moderna. Në javët e ardhshme, BioNTech pritet të fillojë prodhimin e më shumë të vaksinave të saj në një vend të ri në qytetin Marburg në Gjermaninë perëndimore.

Punëtorëve iu deshën vetëm disa ditë për të ndërtuar një qendër të madhe vaksinimi. Brenda ka karrige me hapësirë ​​të gjerë, bimë tenxhere dhe rreshta të dhomëzave private ku mund të administrohen doza. Por, për shkak të çështjeve të fundit të furnizimit dhe prodhimit, nuk ka vaksina. Qendra, ku stafi mund të administrojë deri në 1,200 doza në ditë  është ende bosh.

Çështja çuditërisht është bërë një fushë beteje politike. Qeveria e Gjermanisë dhe në veçanti ministri i saj i shëndetësisë, të cilin disa e shohin si një pasardhës të mundshëm të kancelares Angela Merkel, janë vënë në kritikë për mos siguruar më shumë doza.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close