BotaLajmeTopLajm

Dronë luftarakë dhe artileri të rëndë: Kush është më e fortë Armenia apo Azerbajxhani?

Lufta e re e Armenisë dhe Azerbajxhanit mbi Nagorno-Karabakun është një luftë konvencionale, që po zhvillohet nga forca të armatosura profesionale.

Por këtë herë, armët e teknologjisë së lartë të shekullit 21 kanë aftësinë për ta bërë këtë konflikt dekadësh të vjetër më shkatërrues se kurrë më parë.

Nëse do të besohet në statistikat zyrtare të fushës së betejës, numri i të vdekurve është marramendës. Azerbajxhani ende nuk e ka konfirmuar numrin e të vdekurve nga lufta.

Por Armenia pretendoi të ketë vrarë ose plagosur 5,000 personel azer. Armenia ka përditësuar rregullisht numrin e trupave të saj ushtarak, i cili deri më tani qëndron në pothuajse 500. Azerbajxhani ka vlerësuar se numri real është shumë herë më i lartë, shkruan Aljazeera, përcjell abcnews.al.

Pretendimet në lidhje me fitimet dhe humbjet territoriale të shkaktuara nga secila palë janë të vështira për t’u verifikuar. Jo vetëm që ekipet mediatike kanë qasje të kufizuar në luftimet e vijës së frontit, por bombardimet ajrore të zonave civile e kanë bërë punën e tyre jashtëzakonisht të rrezikshme. Të paktën gjashtë gazetarë janë plagosur.

Por videot e fushës së betejës dhe aftësitë e njohura ushtarake të të dy palëve ndërluftuese sugjerojnë se Azerbajxhani ka avantazhin teknologjik, veçanërisht me dronët e tij luftarakë të blerë nga Izraeli dhe Turqia.

Disa mbajnë raketat e tyre. Të tjerët drejtohen me bomba “kamikaze”.

Tabelat dixhitale në Baku kanë transmetuar imazhe me rezolucion të lartë të raketave që godasin tanket armene dhe pajisjet e tjera ushtarake, si dhe grupe ushtarësh në shesh.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev i tha televizionit turk se dronët turq në pronësi të Azerbajxhanit kishin “zvogëluar” numrin e viktimave azere.

Analistët e mbrojtjes thanë se Presidenti Aliyev po i referohej “Bayraktar TB2”, mjete ajrore pa pilot (UAV), të prodhuara nga kompania turke e mbrojtjes Baykar, përcjell abcnews.al.

Rob Lee, një kandidat për doktoraturë në University College London, tha se përdorimi i TB2 ka ndikuar në mënyrë dramatike në forcat armene në tokë dhe aftësinë e tyre për të forcuar dhe mbrojtur veten.

Ndërsa Rusia mbetet furnizuesi kryesor i armëve për të dy vendet, dronët izraelitë dhe turq dhe sistemet e raketave rrezikojnë të kryejnë performancën e pajisjeve ruse shpesh të datuara nga Armenia.

Nëse forcat armene në Nagorno-Karabak janë tejkaluar numerikisht dhe teknologjikisht, ata kanë një avantazh të rëndësishëm: gjeografinë.

Që nga pushtimi i Nago-Karabakut dhe territoret azere përreth para armëpushimit të vitit 1994, forcat armene kanë pasur vite të mjaftueshme për të përgatitur mbrojtjen e tyre.

Por përparësia ushtarake e Azerbajxhanit ende mund të minohet nga profesionalizmi i tij. “Unë kam parë disa video të forcave azere që nuk veprojnë në një mënyrë shumë të aftë taktikisht,” tha Lee. g.v/abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close