BotaTopLajm

500 mijë gjermanë të vaksinuar deri tani

Ministri i Shëndetësisë në Gjermani, Jens Spahn, ka thënë se 500 mijë njerëz janë vaksinuar në shtetin gjerman që prej nisjes së fushatës së vaksinimit më 27 dhjetor.

Të moshuarit dhe punëtorët shëndetësorë janë të parët që kanë marrë vaksinën.

Ata në vijën e partë të frontit janë prioritet. Gjermania ka mesatare të ulët të të infektuarve krahasuar me shtetet përreth, por që prej vjeshtës është përballur me ngritje të madhe të rasteve të reja, njofton Reuters të shtunën. Të shtunën Gjermania ka regjistruar 24 mijë raste të reja ndërkaq shifra e përgjithshme ka arritur në 1 milion e 800 mijë.

Deri më tani në Gjermani kanë vdekur 39 mijë njerëz.

Related Articles

Back to top button
Close
Close