LajmeMaqedoniTopLajm

Zaev me vaksinat që do të vijnë do të vaksinohen regjistruesit

Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar se regjistruesit do të jenë në grupet prioritare për imunizim. Sic njofton Klan M, paradite më 28 Mars në Shkup, do të arrijë dërgesa e parë prej 24.000 vaksinave të AstraZenekas përmes Kovaks sistemit.

Kryeministri Zaev, sic njofton Klan M, ka thënë se do të plotësohet kërkesa e liderit të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoskit, dhe regjistruesit do të jenë në kategorinë e parë të qytetarëve që do të vaksinohen me dozat që duhet të pranohen vetëm një herë.

“Informacionin e dinim dy-tri ditë para se ta publikonim, ky është hapi I parë drejt imunizimit masiv, pranohet vetëm një dozë. Këto ditë edhe sasitë tjera do të arrijnë përmes mekanizmave tjerë për të mbuluar në mënurë të barabartë terrenin. Mund t`i shoimdobësite dhe përparësiët e vendeve tjera, kurse vaksinat janë të sigurta dhe sa më shpejtë  ta mposhtim këtë pandemi të tmerrshme. Prioritet padyshim se do të jenë edhe regjistruesit” – ka deklaruar Kryeministri Zoran Zaev I cili gjendet për vizitë në Dellçevë. 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close