LajmeRajonTopLajm

Vuçiq: Lajçakun e kam dëshmitar, në Bruksel isha në prag të incidentit me shqiptarët

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, pas takimit me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, ka thënë se Serbia është e përkushtuar për dialog. Por, Vuçiq ia ka tërhequr vërejtjen diplomatit sllovak se dialogu nuk po zhvillohet në mes Kosovës dhe Serbisë, por Prishtinës dhe Beogradit. Ai tha se “Lajçak është dëshmitar që unë i ndërpreva dhjetë herë përfaqësuesit shqiptarë në Bruksel, pothuajse në prag të një incidenti, për shkak të përsëritjes si ‘papagall’ të njohjes reciproke”.

Vuçiq, siç raporton “B92”, ka deklaruar se kishte një bisedë të mirë dhe të frytshme me Lajçakun.

“Lajçak më njoftoi me gjërat më të rëndësishme në Prishtinë. Serbia është e përkushtuar për dialog me Prishtinën dhe është e gatshme të vazhdojë dialogun sa herë që të ftohet në Bruksel. Nën dy, Serbia mbështet aktivitetet dhe synimet e Lajçakut për të arritur një zgjidhje që me një politikë kompromisi të arrijmë te zgjidhja, që do të nënkuptonte pakënaqësi për të dy palët, por pa një ultimatum dhe imponimin e një zgjidhjeje, Serbia merr pjesë në një masë të madhe në negociata dhe bisedime, por me dëshirën për të pasur mirëkuptim edhe për interesat e saj”, tha ai, transmeton Telegrafi.

“Në përputhje me atë, një marrëveshje kompromisi do të thotë askujt gjithçka, por mjaft për të gjithë”, tha Vuçiq.

Siç tha ai, Serbia nuk përcakton asnjë afat kohor për dialogun.

“Konstatimi ynë është se Serbia do të insistojë në zbatimin e plotë të marrëveshjeve të mëparshme. Kjo gjithashtu nënkupton formimin e Asociacionit të Komunave Serbe dhe gjithçka që nuk është përmbushur, por që ishte e detyrueshme”, tha Vuçiq, duke vënë në dukje se Serbia ka përmbushur të gjitha detyrimet e saj.

Vuçiq tha se “nëse dikush mendon se është e mundur të ekzistojë dikush që do të godasë Serbinë me çekan në kokë dhe të thotë se duhet ta njohësh një Kosovë të pavarur, kjo nuk do të ndodhë.

Ai e korrigjoi Lajcak për të mos thotë dialogu midis Kosovës dhe Serbisë, por Beogradit dhe Prishtinës, sepse, siç vëren ai, biseda de facto është e tillë, pavarësisht nga fakti se shumë shtete anëtare të BE-së e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

“Por unë jam i sigurt se ishte plotësisht e rastësishme [termi i përdorur nga Lajçak, dialogu Kosovë-Serbi]. Nëse ata mendojnë se shuplaka e dikujt do t’ua krijojë shtetin dhe se Serbia do ta pranojë atë, kam frikë se është një llogari pa hanxhiun”, tha Vuçiq.

“Lajçak është dëshmitar që unë ndërpreva përfaqësuesit shqiptarë në Bruksel 10 herë, pothuajse në prag të një incidenti, për shkak të përsëritjes si ‘papagall’ të njohjes reciproke. Dhe pastaj e mora këtë dhe në urimet e Biden. Pozicioni ynë është shumë i vështirë, ne do të përballemi me presion serioz, duhet të punojmë dhe do të punojmë. Ne do të kërkojmë të arrijmë zgjidhje kompromisi, por gjithashtu kemi interesat tona shtetërore dhe kombëtare që duhet t’i mbrojmë”, tha ai.

Vuçiq beson se amerikanët do ta lënë dialogun në duart e BE-së.

“Ata janë njerëz që krijuan foshnjën e tyre [Kosovën], bënë djepin për fëmijën e tyre dhe po e përkundin. Fëmija është rritur në një adoleshent dhe ata ende po e përkundin. Situata është edhe më e vështirë për ne. E jona është të nxjerrim sa më shumë që të jetë e mundur për njerëzit tanë”, tha ai

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close