BotaLajmeTopLajm

VIDEO: Azerbajxhani ofron pamjet e reja,Dronët e “pamëshirshëm” mbi trupat armene

Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit paralajmëroi se Armenia mund të përdorë bomba fosfori në konfliktet në Nago-Karabak, raporton Anadolu Agency (AA).

Një deklaratë e ministrisë tha se ata kishin marrë një raport se një sasi e konsiderueshme e bombave fosfor u ishte dorëzuar njësive armene të dislokuara në Hoxhavendin e okupuar.

Thuhet se qëllimi i Armenisë është të përdorë municione që përmbajnë fosfor kundër ushtrisë azerbajxhanase.

Gjithashtu u theksua se bombat u sollën në rajon për të krijuar perceptimin se ato ishin përdorur nga Azerbajxhani.

Armenia thuhet se po përpiqet të hedhë bazat për provokimet e ardhshme duke shpërndarë lajme të rreme se Azerbajxhani ka përdorur bomba me përmbajtje të fosforit të bardhë që nga dje dhe nënvizoi se nuk ka armë të ndaluara në ushtrinë azerbajxhanase.

Nga ana tjetër, Baku përcolli të tjera pamje se si veprojnë dronët azerë mbi ushtrinë armene.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close