Kronik

Tragjike në Indi! Treni del nga shinat, të paktën 50 të vdekur dhe qindra të plagosur

Të paktën 50 persona dyshohet se kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë plagosur pas një aksidenti treni në Indinë lindore.

 

Aksidenti ndodhi kur një tren pasagjerësh doli nga shinat dhe u përplas me një tren mallrash.

 

Ekipet e shpëtimit po përpiqeshin të shpëtonin 200 personat të bllokuar në vagonët e dalë nga shinat, tha DB Shinde, administratori i qarkut Balasore në shtetin Odisha.

Anija Coromandel Express, e cila shkon nga Kalkuta në Chennai, doli nga shinat pas përplasjes dhe ra në shinat e kundërta, thanë raportet.

 

Kryeministri i Indisë Narendra Modi tha se ai është “i shqetësuar” nga aksidenti dhe tha se operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vend.

 

Pradeep Jena, kryesekretari i Odisha, tha: “Afro 50 ambulanca janë raportuar, por të plagosurit duken shumë. Një numër i madh (numri) autobusësh po mobilizohen për të dërguar të plagosurit në spital.”

 

Një zëdhënës i ministrisë së hekurudhave, Amitabh Sharma, tha se pjesët e prishura të trenit të dalë nga shinat ranë në një shina aty pranë dhe u goditën nga një tren tjetër pasagjerësh që vinte në drejtim të kundërt.

Related Articles

Back to top button
Close
Close