LajmeRajon

MPB-ja publikon bilancin e sulmeve në veri: Janë shkaktuar nga milicia fashiste

Ministria e Punëve të Brendshme ka publikuar të premten bilancin e asaj të cilën e ka quajtur “sulme të milicisë fashiste” në veri të Kosovës që në fund të javës së kaluar.

 

Të premten, kryetarët shqiptarë të komunave veriore ia mësynë objekteve komunale për t’ia nisur punës. Por kjo hasi në rezistencë të serbëve në veri dhe u shkaktuan tensione. U desh ndërhyrja e KFOR-it për ta stabilizuar situatën, ndërsa vendet perëndimore e kanë dënuar këtë veprim të Qeverisë së Kosovës.

 

Sipas Ministris së Brendshme, “dhuna dhe terrori i ushtruar nga milicia fashiste ka prodhuar numra të konsiderueshëm të akteve kriminale në veri gjatë këtyre ditëve”.

 

“Kaosi që kanë tentuar të krijojnë bandat kriminale të dirigjuara dhe orkestruara nga Beogradi, kanë shkaktuar lëndime në njerëz, dëme materiale dhe tentim ndalimin e shprehjes së lirë e raportimit nga mediat. Nxitja e konflikteve dhe ndëretnike nga individë kriminal, ka qenë synim tjetër i tyre, i cili do të dështojë. Këto numra dëshmojnë që protestat nuk kanë qenë paqësore. Protestat nuk kanë qenë të qytetarëve. Protestat janë të milicisë fashiste”, thuhet në reagimin e MB-së.

 

Sipas Ministrisë që udhëhiqet nga Xhelal Sveçla, ka pasur 21 sulme ndaj mediave/gazetarëve, 6 zyrtarë të lënduar të Policisë së Kosovës, 30 ushtarë të KFOR-it të plagosur / 3 me armë zjarri, 2 qytetarë të rrahur brutalisht, 2 vetura të djegura tërësisht të Policisë së Kosovës dhe 7 vetura të dëmtuara të Policisë së Kosovës.

Related Articles

Back to top button
Close
Close