Sport

Tifozët rendisin 10 portierët më të mirë të të gjitha kohërave

Gianluigi Buffon është votuar se portieri më i mirë i të gjitha kohërave, duke lënë mbrapa Peter Schmeivhel dhe Iker Casillasin.

Portieri 42-vjeçar konsiderohet tashmë si një legjendë jo vetëm në futbollin italian, por edhe në atë botëror.

Buffon numëron disa suksese të mëdha, si dhjetë herë titullin e Serie A-së me Juventusin dhe Kupën e Botës me Italinë në vitin 2006.

Ranker u ka dhënë mundësinë lexuesve të tyre që t’i rendisin portierët më të mirë, derisa Lev Yashine, portieri i vetëm që ka fituar Topin e Artë, renditet në vendin e katërt.

1. Dino Zoff

2. Petr Cech

3. David de Gea

4. Lev Yashin

5. Oliver Kahn

6. Manuel Neuer

7. Edwin van der Sar

8. Iker Casillas

9. Peter Schmeichel

10. Gianluigi Buffon

Related Articles

Back to top button
Close
Close