BotaLajme

Sulmi me dronë iranianë në Kiev/ Zyrtari ukrainas paralajmëron Iranin: Do të përballeni me pasoja

Zyrtari i lartë ukrainas ka paralajmëruar pasoja për Iranin pas sulmet me dronë në Kiev. Kryeqyteti ukrainas u godit nga Rusia me dronë iranian gjatë natës.

“Teherani është bërë një aleat kyç i Moskës në këtë luftë, duke e furnizuar qëllimisht me armë për sulme ndaj qyteteve civile”, tha Mykhailo Podolyak, këshilltari i kreut të Zyrës së Presidentit të Ukrainës, në Twitter . “Sulmi i sonte në Kiev me 50 Shahedë (dronë iranianë) në ditën e qytetit është një tjetër konfirmim elokuent i kësaj të vërtete,” tha këshilltari, duke iu referuar një feste vjetore që feston kryeqyteti. “Në aspektin ligjor: Irani po e bën këtë me qëllim të drejtpërdrejtë dhe duke kuptuar pasojat e veprimeve të tij. Dhe patjetër do të ketë pasoja.”

Zyrtari i lartë ka deklaruar se Irani duhet të iu përmbahet dhe ligjeve ndërkombëtare, para të cilave një ditë do të përgjigjet.

“Sot, dua t’i kujtoj Teheranit zyrtar ligjet bazë të jetës, në veçanti ligjin e bumerangit. Mos u ngatërroni nga iluzioni i largësisë gjeografike ose një keqkuptim i prioriteteve të Ukrainës sot. Pasi të lirohet, Shahed do ta gjejë patjetër do të shkojë te prodhuesi i saj një ditë,” paralajmëroi Podolyak.

Kreu i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, Andriy Yermak, specifikoi se sanksionet e propozuara për Iranin do të përfshijnë kufizime tregtare, financiare dhe teknologjike për iranianët, ndalimin e dërgesave dhe fluturimeve iraniane përmes territorit ukrainas dhe ndalimin e qytetarëve iranianë të tërheqin fondet nga Ukraina.

Related Articles

Back to top button
Close
Close