Sport

Skuadra e Real Madridit me vlerë gjysmë miliardë euro është gati – me ardhjen e Bellingham ata të sundojnë sundimin për vite me radhë

Real Madrid do të tentojë ta mbyll transferimin e Jude Bellingham nga Borussia Dortmund që në janar.

Marca shkuan se Real Madridi  ka përshpejtuar negociatat që duhej të finalizoheshin në verë, pasi Florentino Perez nuk dëshiron të mbetet pa anglezin e talentuar, i cili është hallka e fundit në skuadrën e Real Madridit që po projektohet për të ardhmen.

Sipas Marca, Reali do të bëjë gjithçka për ta sjellë në afatin e dimrit dhe do ta paguajë rreth 100 milionë euro. Bellinghamit i pëlqen ideja për të kaluar në “Santiago Bernabeu”.

Mbrojtja e krijuar prej vitesh

Edhe pse kriza ka tronditur dhe vazhdon të tronditë futbollin evropian, Real Madrid është një nga gjigantët e paktë që nuk është prekur. Reali shpenzoi me mençuri, nuk humbi para.

Florentino Perez është i vetëdijshëm se fundi i epokës së Modric, Kroos dhe Benzema po afrohet dhe ai ka kohë që po punon për të krijuar një mega ekip që do të sundojë futbollin evropian për vite e vite.

Ndërrimi i brezave në Real bëhet sistematikisht, në heshtje dhe pa blerë yje të mëdhenj me të cilët lidhej klubi. Saga e ardhjes së Kylian Mbappe, i cili përfundoi në PSG, zgjati një vit. Reali ishte i lidhur edhe me Erling Haaland, por Perez nuk donte të plotësonte kërkesat astronomike të prindërve dhe menaxherit të tij.

Ndaj Reali iu drejtua sjelljes së lojtarëve të rinj që do të llogariten me vite. Mbrojtja është krijuar prej vitesh. Së pari, në verën e vitit 2019, Eder Militao erdhi nga Porto për 50 milionë euro dhe mbrojtësi i majtë Ferland Mendy nga Lyon për 50 milionë euro të tjera.

David Alaba erdhi si lojtar i lirë verën e kaluar dhe Antonio Rudiger këtë verë. Real gjithashtu planifikon të sjellë edhe Alphonso Davies.

Dani Carvajal është ngadalë në rënie, dhe në vend të tij Reali po mbështet te Vinicius Tobias. 18-vjeçari aktualisht është i huazuar në ekipin e dytë të Realit nga Shakhtar, nga i cili Real synon ta blejë atë në verë dhe ta shohë atë si një zgjidhje afatgjatë në të djathtë.

Courtois nënshkroi kontratë deri në vitin 2026 pasi u transferua nga Chelsea në vitin 2018 për 35 milionë euro.

Një mesfushë krejtësisht e re

Në Madrid e dinin se gjëja më e vështirë do të ishte zëvendësimi i mesfushës së madhe Modrić-Casemiro-Kroos, por kjo u bë pa dhimbje. Federico Valverde prej kohësh është transferuar nga akademia e të rinjve në ekipin e parë. Edhe pse është vetëm 24 vjeç, ai ka bërë tashmë 168 paraqitje për Realin.

Reali këtë verë bleu Aurelien Tchouameni për 80 milionë euro dhe ardhja e Jude Bellingham do të rikonstruktonte tërësisht mesfushën, ku edhe me Eduardo Camavingan, që pritet shumë prej tij, do të jetë një arrë e fortë.

Reali hoqi dorë nga sulmuesit e shtrenjtë dhe iu drejtua atyre që ka në ekip dhe fëmijës më tërheqës në botë. Aty ka Rodrygon, i cili është vetëm 21 vjeç dhe 22-vjeçarin Vinicius Junior, ndërsa pas dy vitesh do t’i bashkohet edhe Endrick.

Me Endrick dhe Bellingham, skuadra u krijua për 500 milionë euro

Endrick aktualisht është vetëm 16 vjeç dhe në Real do të vijë kur të mbushë 18 vjeç, për të cilin spanjollët do të paguajnë 35 milionë euro. Klubi do të paguajë shumë më tepër se kaq përmes bonuseve të ndryshme, por gjëja më e rëndësishme për Perez është se ai ‘kapi’ fëmijën e ri brazilian.

Real në mënyrë të ngjashme solli Vinicius Juniorin dhe Rodrygon kur ata ishin praktikisht fëmijë. Rodrygo erdhi në vitin 2019 si 18-vjeçar nga Santos për 45 milionë euro dhe Vinicius një vit më parë nga Flamengo për 45 milionë euro.

Ardhja e Endrick dhe Bellingham përfundoi rikonstruksionin e ekipit, i cili kushtoi 500 milionë euro.

Senatorët e Realit do të bëjnë edhe një sezon, dy dhe më pas do të zëvendësohen ngadalë nga lojtarë të rinj që u sollën sistematikisht në Real Madrid, në mënyrë që ndryshimi i brezit më të madh në historinë e klubit të jetë krejtësisht pa dhimbje. /Telegrafi/

Related Articles

Back to top button
Close
Close