BotaLajmeTopLajm

Situatë e frikshme me koronavirusin, Merkel: Vendi po shkon drejt katastrofës!

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka paralajmëruar vendi po shkon drejt ‘katastrofës’ pasi udhëheqësit rajonalë refuzuan të nënshkruajnë masat e saj të ashpra të koronavirusit mes rasteve të rritura në Evropë.

Merkel humbi durimin me udhëheqësit e shtetit në bisedimet djeshme, duke u thënë atyre: ‘Ajo që kemi rënë dakord nuk është e mjaftueshme për të shmangur katastrofën.

Kjo vjen ndërsa Bosnja dhe Herzegovina, Kroacia, Republika Çeke, Franca, Gjermania, Italia, Polonia, Sllovakia, Sllovenia dhe Zvicra regjistruan numrin më të lartë të çështjeve ditore të enjten.

Gjermania raportoi 33 vdekje të reja të enjten, e cila është trefishi i shifrës së regjistruar një javë më parë, megjithëse akoma më pak se fqinjët e saj Evropian.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close