BotaLajmeTopLajm

Përplasen dy trena në Egjipt, 32 të vdekur dhe 100 të lënduar (video)

Pamjet nga kamerat e sigurisë kanë kapur momentin tronditës kur dy trena pasagjerësh u përplasën në Egjiptin jugor, duke lënë të paktën 32 të vdekur dhe rreth 100 të plagosur – ndërsa vagonët e shumtë dolën nga shinat dhe u kthyen përmbysë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, përplasja ndodhi në provincën Sohag, 285 milje në jug të Kajro, të premten kur ‘individë të panjohur’ tërhoqën frenin e urgjencës në një tren të drejtuar nga Luxor për në Aleksandri, duke bërë që ai të ndalonte në shina.

Si pasojë, një tren i dytë që shkonte nga Aswan në Kajro më pas u përplas në të nga mbrapa, duke bërë që të paktën dy vagonë të dilnin nga shinat, ndërsa të tjerët mbetën të “të thyer” nga forca e goditjes.

Në videon e shkurtër, një tren mund të shihet që përplaset në pjesën e prapme të një treni tjetër me lëvizje të ngadaltë – duke rezultuar në një re të madhe tymi.

 

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close