Teknologji

Musk: SpaceX Starship do të ulet në Mars para vitit 2030

Raketa Starship pritet të prekë Planetin e Kuq shumë përpara fundit të dekadës.

Kompania hapësinore e Elon Musk, SpaceX planifikon të zbresë në Mars me raketën e saj të ngritjes Starship shumë më herët se 2030.

Dhe është miliarderi dhe themeluesi i Tesla-s ai që ka bërë të ditur këtë, përmes Twitter.

Pyetja është nëse një bazë e Marsit mund të krijohet deri atëherë, thotë Musk.

SpaceX aktualisht është duke zhvilluar prototipet e Starship.

Pas disa përpjekjeve të pasuksesshme të fluturimit, prototipi i fundit SN10 u ul me sukses për herë të parë në fillim të marsit. Sidoqoftë, raketa shpërtheu pak më vonë.

Një fluturim i parë në orbitë me raketën e re Starship është planifikuar për në fund të këtij viti.

Raketa e rëndë e përdorshme duhet të jetë në gjendje të transportojë njerëz dhe deri në 100 tonë ngarkesë për misionet e ardhshme hënore dhe në Mars.

Kohët e fundit në shkurt, SpaceX mblodhi më shumë se 850 milionë dollarë kapital.

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close