BotaLajme

Palestinezët “zhvishen” lakuriq në Gaza nga ushtria izraelite, shtohen viktimat e luftës

Izraeli vazhdoi me ofensivën e tij në dhe rreth qyteteve kryesore të Gazës të premten, më shumë se dy muaj pasi sulmi vdekjeprurës i Hamasit ndezi një luftë që ka marrë mijëra jetë dhe ka lënë territorin palestinez në gërmadha.

Numri i të vdekurve në Gaza është rritur në 17,000, kryesisht gra dhe fëmijë, tha ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi, me zona të gjera të reduktuara në një shkretëtirë të shpërndarë nga rrënojat e ndërtesave të bombarduara dhe të plagosura nga plumbat.

Të premten herët, ministria e shëndetësisë raportoi 40 të tjerë të vdekur në sulmet pranë qytetit të Gazës dhe “dhjetëra” të tjerë në Jabalia dhe Khan Yunis.

Ndërkohë duke folur në konferencën e tij të përditshme për shtyp, zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi se “dy ushtarë të Ushtrisë Izraelite u plagosën rëndë gjatë një operacioni për të shpëtuar pengjet… në Rripin e Gazës” dhe se “asnjë peng nuk u shpëtua” gjatë operacionit.

Operacioni masiv  Izraelit vijon në jug dhe në veri të Gazës, ndërsa kryeministri Netanjahu tha se janë pranë kapjes së liderit të Hamasit. Stacionet televizive izraelite transmetuan të enjten pamje të burrave palestinezë me sy të lidhur të veshur vetëm me të brendshme, të ruajtur nga ushtarët izraelitë në Gaza, duke shkaktuar reagime të forta në mediat sociale.

“Ne po hetojmë për të parë se kush është i lidhur me Hamasin dhe kush jo,” tha zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari në lidhje me ngjarjen.

Related Articles

Back to top button
Close
Close