KurioziteteLajme

NASA e klasifikon si asteroid i ‘rrezikshëm’, ja kur ai mund ta godas tokën

Në çerekun e parë të vitit 2022, planeti tokë mund të përplaset me një asteroid të aftë të prodhojë një shpërthim 15 herë më të fuqishëm se bomba bërthamore Hiroshima.

Viti 2020 ishte një vit kaq i keq sa që mundësia e një asteroidi të godiste Tokën dhe t’i jepte fund të gjithave nuk dukej aq e tmerrshme, por nëse do të ishit një nga ata që kërkuan të ndodhte diçka e tillë mbase duhet ta rimendoni, sepse vitin e ardhshëm mund të ndodhë seriozisht, transmeton Telegrafi.

Kështu tha NASA, e cila kohët e fundit llogariti se kur një asteroid i mundshëm mund të godasë tokën. Ky shkëmb hapësinor i quajtur 2009 JF1, konsiderohet “potencialisht i rrezikshëm” sepse 130 metra në diametër mund të shkaktojë një shpërthim ekuivalent me 230 kilotonë dinamit.

Në rast se doni të shënoni kalendarët tuaj, data e përplasjes së mundshme është 6 maj 2022. Por mos u shqetësoni, nuk është ende koha për të trajnuar një ekip ekspertësh stërvitës për të thyer asteroidin në hapësirë, si në filmin Armageddon. Që nga viti 2009, JF1 ka shumë të ngjarë të na kalojë.

NASA ka thënë se shanset që ky asteroid të godasë Tokën është një në 3,800, që është ekuivalente me 0,026% në shkallën e Palermos.

Përveç kësaj, shkëmbinjtë më të vegjël që arrijnë të hyjnë në atmosferën tonë, digjen në të ndërsa zbresin në tokë, duke krijuar meteorë dhe meteorë që shpesh i shohim si shi meteorësh në qiellin e natës. Më të mëdhenjtë që kanë rënë në planet, zakonisht e bëjnë këtë në oqean ose në zona të pabanuara.

Sidoqoftë, kohë pas kohe kemi një ngjarje atipike, siç është shpërthimi i meteorit Chelyabinsk në vitin 2013, i cili kishte vetëm një diametër prej 20 metrash dhe shpërtheu në një lartësi prej 20 mijë metrash duke lëshuar një energji prej 500 kilotone (tre herë më shumë se bomba Hiroshima).

JF1 i vitit 2009, i cili është shumë më i madh dhe për këtë arsye potencialisht shumë më shkatërrues, u zbulua 11 vjet më parë nga NASA dhe që nga ajo kohë ai është monitoruar për të ditur vendndodhjen e tij në univers, për të matur trajektoren e tij dhe për të projektuar një datë të mundshme të goditjes së tokës.

Aktualisht zë vendin e gjashtë në listën e Objekteve të Afër Tokës (NEO), ku NASA dhe agjencitë e tjera hapësinore klasifikojnë asteroidët dhe objektet e tjera hapësinore që mund të shkaktojnë dëme përfundimtare në Tokë

2009JF1 është afërsisht madhësia e Piramidës së Madhe të Gizës. Një asteroid i këtij lloji, nëse do të na godiste, do të lëshonte një energji ekuivalente me më shumë sa 15 herë forca e bombës që ra në Hiroshima në Luftën e Dytë Botërore.

Një shpërthim i kësaj madhësie mund të shkatërrojë lehtësisht një vend të vogël, të shkaktojë tërmete masive, tsunami, apo edhe shpërthime vullkanike.

Kini parasysh, nuk janë të gjitha lajme të këqija, pasi shkencëtarët kohët e fundit zbuluan se 2009JF1 mund të ishte më i vogël sesa mendonin, duke vlerësuar diametrin e tij në rreth 13 metra, i cili është ende i rrezikshëm për jetën për shumë njerëz nëse bie në një kohë apo vend të gabuar.

Asteroid 2009 JF1 aktualisht është 375,587,595 km nga ne, duke iu afruar 18 km drejt nesh çdo sekondë. Fluturon përtej Tokës me një shpejtësi të jashtëzakonshme, me 65,293 kilometra në orë

Related Articles

Back to top button
Close
Close