LajmeMaqedoniTopLajm

Mickoski: Nuk ka negociata për Goce Dellçevin dhe gjuhën maqedonase me bullgarin

Nuk ka negociata për Goce Dellçevin dhe gjuhën maqedonase, kjo është punë e kryer, është e drejtë e fituar. Goce Dellçev është pjesë e identitetit tonë kombëtar. Bazuar në këtë karakter, ne kemi krijuar shtet tha lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në intervistë javore të Radios Evropa e Lirë.

Lidhur me qëndrimin e tij mbi Memorandumin bullgar dhe cili është qëndrimi i tyre si parti, nëse kjo ndodh, duhet të jetë një kusht për përparimin e vendit drejt BE-së, lideri i opozitës fajëson për të gjithë situatën kryeministrin Zoran Zaev.

“Zaev është fajtor për shumë gjëra, por në këtë rast i kishte dhënë dorën qartë nga opozita dhe unë thashë që në atë takim të parë të lidershipit kur praktikisht biseduam për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ishte e para me Stevo Pendarovski kur do të mbaheshin zgjedhjet e parakohshme parlamentare zgjedhjet më 12 prill, kështu që takimi ishte diku pas fiaskos në samitin e tetorit të Këshillit Evropian kur nuk morëm rekomandim të qartë për të filluar negociatat, të cilat nuk i kemi akoma, megjithëse u paralajmëruan dy vjet më parë, por ato nuk janë. Edhe atëherë, unë thashë që memorandumi që ishte produkt i parlamentit të fqinjit tonë lindor për t’i dhënë një përgjigje konsensuale të gjitha partive politike, në atë mënyrë ne do të tregojmë qëndrimin tonë, qëndrimin e përbashkët të shtetit dhe do të jetë praktikisht në qëndrim prapa të cilit do të qëndrojnë të gjitha partitë serioze politike. partitë që kanë deputetët e tyre në Parlament. Atëherë, nga Zoran Zaevi dhe Stevo Pendarovski, unë isha i bindur se dokumenti i përgatitur në Parlamentin Bullgar është një dokument që praktikisht shërbeu për mobilizim për zgjedhjet lokale në fqinjin tonë lindor”, thotë Mickoski.

Edhe sot, shtoi ai, ne shohim përsëri manipulim të ashpër me publikun dhe publiku duhet ta dijë atë, dhe kjo është se zgjidhja ishte që fqinji ynë lindor do ta trajtojë Goce Delçevin si të tyrin, dhe ne si tonin, kështu është tani.

Në pyetjen cila zgjidhje është e pranueshme për VMRO-DPMNE, Mickoski thotë se nuk duhet të fshihet historia.

“Tani situata është kështu, tani ne e festojmë Goce Delçevin si maqedonas që është si njeriu që luftoi për këtë shtet modern maqedonas i cili këndohet në himnin tonë që është pjesë e identitetit tonë. Pse ne negociojmë kur është ashtu edhe tani, dhe në fqinjin tonë lindor ata e nderojnë atë si të tyrin, ata kanë qytetin Goce Dellçev etj. Cili është ndryshimi nga situata aktuale reale. Pse po manipulojmë tani nëse po negociojmë për këtë, edhe tani është kështu. Qëllimi nuk është i tillë, thjesht shikoni deklaratën e fundit të eurodeputeti i cili vjen nga radhët e partisë në pushtet në fqinjin tonë lindor dhe ai do t’ju tregojë se nuk është kjo. Sipas tyre, kjo mënyrë e afrimit me karakterin dhe veprën e Goce Dellçevit ishte një histori e rremë Jugosllave. Se librat shkollorë duhet të ishin ndryshuar, që historia të ishte ndryshuar plotësisht, praktikisht duhet të pranojmë negociatat për karakterin dhe veprën e Goce Dellçevit si shtet për të pranuar që ne jemi një komb që ekzistojmë nga viti 45 e këtej”, deklaron Mickoski.

Vallë ka atje, pyet ai, më shumë poshtërim për të negociuar dhe thënë që paraardhësit tanë gjyshja ime, gjyshi im, stërgjyshja ime, stërgjyshi im që vdiq duke luftuar për Maqedoninë që fliste maqedonisht duhet të shlyejmë dhe fshimë të gjitha sepse tani një politikan i paaftë e vendosi atë në tryezën e negociatave.

Related Articles

Back to top button
Close
Close