BotaLajme

Mendonte se i kishte aleatë, por e ‘përbuzën’ disa herë, vendet që ‘ia kthyen shpinën’ Putinit, që nga fillimi i agresionit në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin nuk ka qenë një figurë e pëlqyer në mbarë botën që kur filloi agresionin mbi Ukrainë në shkurt.

Ndërsa ai është refuzuar plotësisht nga udhëheqësit perëndimorë, më interesant është fakti se si ndaj tij kanë reaguar aleatët e vjetër të Rusisë.

Madje, edhe pse në mënyrë më delikate, shumë kanë treguar se nuk janë të kënaqur me luftën, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Këtu janë mënyrat se si Putini është “refuzuar” që nga fillimi i luftës në Ukrainë:

Taxhikistani

Presidenti i Taxhikistanit, një aleat i ngushtë i Rusisë, dukej se e qortoi Putinin gjatë një takimi të liderëve të Azisë Qendrore në tetor.

Emomali Rahmon tha se donte më shumë respekt nga Putini, pavarësisht nga madhësia e vendit të tij.

“Po, ne jemi kombe të vogla, nuk jemi 100-200 milionë, por kemi histori, kulturë, duam, duam të na respektojnë”, tha Rahmon, sipas Mail Online.

Ai gjithashtu u ankua se kombet më të vogla “nuk po trajtoheshin kurrë si partnerë strategjikë!”.

Rahmon gjithashtu i tha Putinit që të mos i trajtonte vendet e Azisë Qendrore sikur të ishin ende pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik.

Megjithatë, ky vend nuk dënoi në fakt fillimin e agresionit në Ukrainë.

Taxhikistani, i cili është ekonomikisht i varur nga Rusia, ka qëndruar kryesisht i heshtur për luftën, por ka pranuar rusët që ikin nga thirrja për të luftuar në Ukrainë.

Kazakistani

Kazakistani u distancua nga Rusia, dërgoi ndihmë në Ukrainë dhe u përpoq të rriste lidhjet me Perëndimin.

Kazakistani nuk po kërkonte të zemërojë plotësisht fqinjin e tij të madh, aleatin tradicional dhe partnerin e madh ekonomik, por ai ende ka mbajtur vazhdimisht një qëndrim kundër luftës.

Pozicioni zyrtar i vendit është të bëjë thirrje për një armëpushim dhe një fund diplomatik të luftimeve, tha ambasadori i tij në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan Business Insider, përcjell Telegrafi.

Dhe asnjë zyrtar nuk ka shprehur mbështetje për luftën e Putinit.

Kazakistani mohoi kërkesën e Rusisë për të dërguar trupa për të luftuar në fillim të luftës dhe ka dërguar aeroplanë me ndihma humanitare në Ukrainë.

Ky vend nuk i ka njohur republikat e vetëshpallura të mbështetur nga Rusia në Ukrainë, me presidentin e vendit që madje ka refuzuar ta bëjë këtë përpara Putinit.

Ai gjithashtu thotë se pranoi rreth 200,000 rusë që po iknin, pas thirrjes për mobilizim nga Putini.

BE dhe Kazakistani u zotuan të krijojnë marrëdhënie “gjithnjë e më të afërta” në një takim në Luksemburg në qershor.

Armenia

Kryeministri i Armenisë e ka shpërfillur vazhdimisht Putinin në një takim me miqtë e Putinit.

Vladimir Putin u takua me udhëheqës të tjerë në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), një aleancë e kombeve post-sovjetike e dominuar nga Rusia, në nëntor.

Dhe takimi nuk shkoi siç ishte planifikuar.

Megjithëse kombet supozohet të jenë aleatë të ngushtë, me Rusinë padiskutim fuqinë dominuese, kryeministri i Armenisë e përdori takimin për të nënçmuar vazhdimisht Putinin.

Nikol Pashinyan kritikoi fillimisht efektivitetin e aleancës në fjalimin e tij në fillim të samitit.

Ai më vonë refuzoi të nënshkruante një projekt-deklaratë nga samiti dhe u pa duke u distancuar fizikisht nga Putini në një foto të të gjithë liderëve të aleancës së bashku.

Ankesat e Pashinyan nuk ishin për Ukrainën, por përqendroheshin në luftën midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, në të cilën ai akuzoi Putinin se bëri shumë pak për të ndihmuar.

Por mënyra e reagimit të tij ndaj Putinit tregoi se vendet më të vogla nuk ndihen të “nështruara” nga Rusia, e cila po lufton të ruajë reputacionin e saj si një superfuqi ushtarake.

Related Articles

Back to top button
Close
Close