LajmeMaqedoniTopLajm

KOMISIONI PËR SËMUNDJE INFEKTIVE PA REKOMANDIME TË REJA, NUK DO TË KETË MBYLLJE TË KOMUNAVE, PO MENDOHET SHKURTIMI I ORARIT TË PUNËS

Komisioni për Sëmundje Infektive në takimin e rregullt nuk ka sjellë vendim për rekomandime të reja në lidhje me koronavirusin.

Anëtarët presin që sot Qeveria t’i miratojë rekomandimet e tyre të cilat u dorëzuan një javë më parë.

“Sot është debatuar prej nga ky numër i lartë i të infektuarve, por për momentin nuk vendosim për masa të reja restriktive, përpos ato të cilat i rekomanduam një javë më parë, e të cilat duhet Qeveria t’i miratojë. Në varësi nga gjendja aktuale dhe fotografia epidemiologjike, ndoshta do të mendojmë pë shkurtimin e orarit të punës, jo vetëm në kafenetë dhe objektet hotilerike, por shkurtimi të jetë për të gjithë, edhe për restorantet për ushqim të shpejtë, marketet, qendrat tregtare. Kjo do të ishte me qëllim që të mos diskriminohet asnjë”, kanë thënë nga Komisioni për Sëmundje Infektive për Faktor, transmeton SHENJA, përcjell TOP24.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close