BotaLajmeTopLajm

Biden në minutën e fundit ndaloi bombardimin e Sirisë: Shmangu vrasjen e një gruaje dhe fëmijëve

Me aeroplanë goditës tashmë në ajër dhe në rrugën e tyre drejt objektivave, presidenti Joe Biden bëri ndryshime në minutën e fundit në planet për veprimin e parë të madh ushtarak për të shmangur vrasjen e një gruaje dhe fëmijëve, njoftoi The Wall Street Journal.

Të enjten e kaluar, Biden urdhëroi ushtrinë amerikane për të kryer një sulm kundër objekteviva siriane të përdorura nga milicia që mbështeten nga Irani, të cilët ekzekutuan një seri sulmesh me raketa në Irak që vranë dhe plagosën personelin e SHBA-së dhe koalicionit, transmeton Telegrafi.

Pentagoni tha në një deklaratë se “operacioni dërgon një mesazh të qartë: Presidenti Biden do të veprojë për të mbrojtur personelin amerikan dhe koalicionin”, raporton buisnessinsider.

Megjithëse ka pasur operacione të tjera ushtarake që kur presidenti amerikan mori detyrën, sulmet e së enjtes së kaluar shënojnë veprimin e parë të njohur ushtarak që presidenti ka drejtuar personalisht.

Sulmohen trupat amerikane në Irak

Megjithëse sulmi ajror kishte për qëllim parandalimin e sulmeve të ardhshme me raketa, baza ajrore Al Asad në Irak u sulmua të mërkurën.

Askush nuk u vra nga dhjetë raketa të hedhura në bazë, por një kontraktues civil amerikan pësoi një sulm në zemër ndërsa ishte strehuar dhe vdiq më vonë. Administrata e Bidenit ende është duke shqyrtuar se çfarë do të jetë përgjigjja e saj ndërsa hetimi vazhdon.

 

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close