LajmeMaqedoniTopLajm

Në Greqi me një test PCR negativ nga 17 gushti

Nga 17 gushti në Greqi do të kemi mundësi të udhëtojmë me një test PCR negativ.

Kjo u konfirmua për Factor nga Zyra Ndërlidhëse Greke në Maqedoni.

Në konferencën e mbajtur nga Qeveria Greke, përkatësisht zëdhënësi i Qeverisë, Aristotle Peloni, lidhur me situatën me Covid-19, u njoftuan më shumë detaje në lidhje me masat kufizuese.

“Sa i përket kufijve të tokës, nga 17 gusht, është e detyrueshme të tregohet një test negativ i kontrollit molekular (testi PCR) për të gjithë personat që hyjnë nga kufijtë tokës. Testi nuk duhet të jetë më i vjetër se 72 orë para hyrjes në Greqi. Qytetarët grekë dhe ata me leje qëndrimi gjithashtu kërkohet të marrin provën. “Testi duhet të kryhet në vendin e origjinës, jo në Greqi”, thuhet në përgjigjen që morëm nga zyra e ndërlidhjes Greke.

Zyra Greke e Ndërlidhjes thotë se pas konferencës video të zhvilluar sot nga Kryeministri Kyriakos Mitsotakis me ministrat përkatës, zyrtarët qeveritarë, kreun e Komitetit për Sëmundjet Infektive, Profesorin Sotiris Tsiodras, dhe më tej mbi propozimin e dhënë nga Komiteti, u morën vendimet e mëposhtme.

Së pari: Panairi i 85-të Ndërkombëtar i Selanikut, i planifikuar për 5-13 shtator, 2020, nuk do të zhvillohet. Kryeministri do të jetë i pranishëm në Selanik për fjalimin e tij të zakonshëm në 5 shtator, duke iu drejtuar një auditori të kufizuar.

E dyta: Bazuar në rrjedhën dhe vlerësimin e të dhënave epidemiologjike, u vendos që nga 17 gushti për të hyrë në Greqi, është e detyrueshme të tregoni një rezultat negativ në testin molekular për Covid-19 (testi PCR) pas mbërritjes. Testi duhet të kryhet deri në 72 orë para hyrjes në Greqi, për udhëtime ajrore nga: Suedia, Republika Czecheke, Belgjika, Spanja dhe Hollanda.

E treta: Sa i përket kufijve tokës, nga 17 gusht, është e detyrueshme të tregohet një test negativ i kontrollit molekular (test PCR) për të gjithë personat që hyjnë nga kufijtë tokës. Testi duhet të kryhet deri në 72 orë para se të hyni në Greqi. Të dy shtetasit grekë dhe ata me leje qëndrimi gjithashtu kërkohet të bëjnë provën. Testi duhet të kryhet në vendin e origjinës, jo në Greqi.

Së katërti: Nga 16 gushti do të ketë një kufi në numrin e lejuar të qytetarëve në vendkalimin kufitar Kakavija me Shqipërinë. Konkretisht, nga 16 gushti, deri në 750 njerëz në ditë do të mund të kalojnë.

Së pesti: eventdo ngjarje publike në të cilën marrin pjesë pjesëmarrësit, përfshirë koncerte dhe shfaqje, është pezulluar në të gjithë vendin.

E gjashta: Bazuar në të dhënat dhe situatën epidemiologjike, u vendos që të ndalohet funksionimi i dyqaneve për interesa shëndetësore në periudhën nga ora 12.00 e mesnatës deri në ora 7.00 të mëngjesit nga 11 deri në 23 gusht, në fushat e mëposhtme:

Rajonet e Kretës, Maqedonisë Lindore dhe Thrakës,

Njësitë rajonale të Selanikut, Halkidiki, Larissa dhe Korfuz,

Komunat e Mykonos, Paros, Santorini, Volos, Katerini, Rodos, Antiparos, Zakynthos, Kos.

Ndalimi mund të shtrihet në zona të tjera, madje edhe horizontale, në varësi të evolucionit të të dhënave epidemiologjike.

Related Articles

Back to top button
Close
Close