LajmeMaqedoniTopLajm

Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa do të prezantojnë platformën “SHTETËSIA”

Koalicioni opozitar Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa , me datë 18 janar 2020 (ditën e hënë), pritet që para opinionit publik të prezantojë platformën e re politike “SHTETËSIA” ku para medieve do të ketë jenë dy kryetarët e koalicionit, Ziadin Sela dhe Afrim Gashi.

Platforma politike e koalicionit ASH-AAA, “SHTETËSIA” ka për qëllim sensibilizimin e qytetarëve dhe zhvillimin e debatit publik mbi ligjin e shtetësisë.

Ligji i shtetësisë ka qenë pjesë e programës zgjedhore të koalicionit ASH dhe Alternativës, me ç’rast kërkohej që çdo qytetarë i lindur dhe që ka jetuar deri në ditën e pavarësisë së shtetit (8 shtator 1991), të ketë të drejtën qytetare për të qenë shtetas i Maqedonisë së Veriut.

Related Articles

Back to top button
Close
Close