MaqedoniTopLajm

Aktualisht janë 2.076 raste aktive me coronavirus në Maqedoni

Numri i njerëzve të infektuar aktiv me coronavirus në vend është aktualisht 2.076.

Këto ditë, numri i personave të infektuar është rritur nga numri i përgjithshëm i testeve të kryera, dhe për këtë ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, informoi se po bëhen analiza që do të përcaktojnë arsyet e rritjes. Siç theksoi ai, analiza ndoshta do të përgatitet deri nesër, pas së cilës do të dihet nëse duhet të bëhet diçka shtesë.

Dje, nga 1.397 teste të kryera, u regjistruan 140 raste të reja me Covid-19, që është rreth 10 për qind e atyre të testuar. 60 të tjerë u shëruan dhe 6 pacientë vdiqën.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me coronavirus në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 16,557, numri i pacientëve të shëruar është 13.792, numri i vdekjeve është 689. Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 174.097 teste për Covid-19.

Related Articles

Back to top button
Close
Close