BotaLajmeTopLajm

Pamje dramatike nga termeti në Alaskë

Tërmet i frigshëm me magnitutë prej 8.2 shkallës së Rihter-it, e ka goditur Alaskën në mëngjes rreth orës 8:15 minuta (22:15 sipas orës lokale” njoftoi rrjeti sizmiologjik amerikan.

Epiqendra ishte në thellësi prej 35 km, 165 km veriperendim të Sand Point ku jetojnë rreth 100 persona, ndërsa 800km nga Enkorixh, qyteti më i madh në Alaskë.

Sistemi amerikan për paraljmërime për cunami dha paraljmërimin për teritoret pacifike Guma dhe ishujt veriperendimorë të Marijanit.

Në videot të cilat janë publikuar në rrjetet sociale në pjesën e bregdetit dëgjoheshin sirena që paralajmërojnë për rezik nga cunami ndërsa njerzit në kolona lëshojnë shtëpitë.

Pas goditjes së pare kanë pasuar edhe dridhje të tjera prej 6.2, 5.6 dhe 4.7 të shkallës Rihter.

Kjo dridhje është e gjashta si më e fuqishmja në historinë amerikane.

 

П

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close