LajmeRajon

‘Zgjohet’ Kurti, sot viziton Termocentralin “Kosova B” dhe “Kosova A”

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të vizitojë sot Termocentralin “Kosova B” dhe më pas “Kosova A”.

Sipas njoftimit, Kurti shkon në Obiliq në orën 15:30. Vizita e kryeministrit tek termoncetralet vjen pas paralajmërimit se Kosova do të përballet me krizë energjetike.

Ndërkohë, KEK-u ka njoftuar sot se është lëshuar në punë njësia B1 e Termocentralit Kosova B dhe si rrjedhojë, Termokosi ka filluar të furnizohet me avull për ngrohje qendrore të qytetit të Prishtinës.

“Korporata Energjetike e Kosovës njofton opinionin se sot, me datë: 16.12.2021 në ora 06:40, pas sanimit të rrjedhjes në kaldajë njësia B1 e Termocentralit Kosova B është lëshuar në punë”, thuhej në njoftim.

Poashtu, kalldajat e “Termokosit” në kryeqytet sot janë furnizuar me mazut, pas kërkesës urgjente të kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama.

Related Articles

Back to top button
Close
Close