BotaLajme

Zelenskyy: Çdo fitore e Rusisë mund të jetë e rrezikshme

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, paralajmëroi të martën se nëse kombi i tij nuk e fiton një betejë të vështirë në një qytet kyç lindor, Rusia mund të fillojë ndërtimin e mbështetjes ndërkombëtare për një marrëveshje që mund t’i kërkojë Ukrainës të bëjë kompromise të papranueshme.

Ai ftoi gjithashtu liderin e Kinës, i cili njihet si aleat i Rusisë, ta vizitojë Ukrainën.

Nëse Bakhmut do të binte në duart e forcave ruse, presidenti i tyre, Vladimir Putin, do t’ia shiste këtë fitore Perëndimit, shoqërisë së tij, Kinës, Iranit, tha Zelenskyy në një intervistë ekskluzive për Associated Press.

“Nëse ai ndjen pak gjak – erë se jemi të dobët – ai do të shtyjë, shtyjë, shtyjë,” tha Zelenskyy në gjuhën angleze, të cilën e përdori pothuajse për të gjithë intervistën.

Udhëheqësi ukrainas e zhvilloi këtë intervistë me AP-në në bordin e një treni që kalonte nëpër Ukrainë, nëpër disa qytete ku u zhvilluan luftime të ashpra dhe të tjera ku forcat e vendit të tij kanë zmbrapsur me sukses pushtimin e Rusisë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close