BotaLajmeTopLajm

Zelenski pohon se Rusia planifikon ta lodhë Ukrainën me sulme me dronë

Rusia planifikon fushatë afatgjate ofenzive me fluturake iraniane pa pilot për “lodhje” të Ukrainës, deklaroi sot presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski.

“kemi informata se Rusia po planifikon sulme afatgjata duke përdorur fluturake pa pilot Shahed, për lodhje të popullit tonë, mbrojtjen tonë ajrore, energjinë tonë”, tha Zelenski në video-paraqitjen e tij të natës.

Ai theksoi më tej se Ukraina duhet “të veprojë dhe të bëjë gjithçka që terroristët të mos e arrijnë qëllimin e tyre, siç nuk ia dolën edhe në qëllimet e tjera”.

Gjatë disa muajve të fundit Rusia përdorë fluturake iraniane pa pilot për sulme drejt paaftësimit të infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Teherani mohon se Rusia përdorë dronë iranianë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close