BotaLajmeTopLajm

Vdes gazetari që intervistoi bin Laden

Robert Fisk, korrespodenti veteran i Lindjes së Mesme, ka ndërruar jetë në moshën 74 vjeç, sipas punëdhënësit të tij, gazeta The Independent.

Gazetari vdiq në Dublin, Irlandë, pas një sëmundjeje raportoi gazeta të Dielën.

Fisk lindi në Kent, Angli, dhe më vonë u bë një qytetar Irlandez. Para se të bashkohej me “The Independent”, ai  kishte punuar  për gazetat britanike Sunday Express dhe The Times.

Fisk u vlerësua për raportimin e tij në frontin e parë në Lindjen e Mesme, ku ai ishte i vendosur në Bejrut për disa dekada, sipas ish-punëdhënësit të tij. Në vitin 2005, The New York Times e përshkroi atë si “ndoshta korrespondentin më të famshëm të huaj në Britani”.

Fisk ishte i njohur për analizën e tij me sy të mprehtë të rajonit dhe hyrjen në disa nga udhëheqësit më famëkeq të botës. Ai intervistoi ish shefin e Al Kaidës Osama bin Laden më shumë se një herë gjatë viteve 1990, duke e përshkruar atë si “çdo pëllëmbë luftëtari malor i legjendës së muxhahedinëve”.

Ai gjithashtu u takua një herë me ish-diktatorin libian Moammar Gadafi.

Në 2016, dokumentet e lëshuara nga Zyra Amerikane e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare treguan se bin Laden veçoi një herë Fisk, duke rekomanduar që bashkëpunëtorët e tij t’i thërrisnin korrespondentit për të moderuar një lloj programi të veçantë për të shënuar 10 vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit .

Top Channel

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close