BotaLajme

Trump: Fituesin e zgjedhjeve e vendos Gjykata

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kembengul se administrata e tij ka fituar  zgjedhjet presidenciale e 3 nentorit.

Në një mbrëmje festive  në Shtëpinë e Bardhë, presidenti tha se ceshtjet ligjore në gjykatën e lartë do të caktojnë fitoren e tij.

Këtë deklaratë kreu i shtëpisë e bardhë e ka shoqeruar edhe me nje postim në twitter, ku i cilësoi zgjedhet si me të manipuluara në histori .

Para disa ditësh u dorëzua një padi në gjykatën e Lartë ku akuzoheshin zyrtarët e zgjedhjeve në katër shtete, Xhorxhia, Miçigan, Pensilvani dhe Uiskonsin, se dështuan të mbronin procesin nga manipulimet e votimit me postë.

Ndërkohë presidenti i zgjedhur i shteteve të bashkuara Biden, dhe zëvendësja e tij Harris janë cilësuar si personazhet e vitit 2020 nga revista “Time”.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close