BotaLajmeTopLajm

Sot ceremonia e betimit të presidentit Erdogan

Recep Tayyip Erdogan, i cili u rizgjodh të dielën e kaluar president i Turqisë, do të betohet sot në Ankara për një mandat të ri pesëvjeçar dhe më pas do të shpallë qeverinë e tij të re.

Përveç rreth 20 krerëve të shteteve që morën pjesë në ceremoni, sipas shtypit pro-qeveritar, Ankaraja konfirmoi gjithashtu praninë e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Turqia, e cila ka vendosur veton ndaj anëtarësimit të Suedisë për 13 muaj, është nën presion për të ndryshuar qëndrimin e saj deri në samitin e NATO-s të korrikut në Vilnius.

“Mesazhi i qartë për miqtë tanë suedezë: Respektoni angazhimet tuaja dhe merrni masa konkrete për të luftuar terrorizmin.

Në të kundërt do të ketë pasoja”, shkroi të enjten mbrëma në Twitter ministri aktual i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu.

Një tjetër temë e nxehtë është lista e ministrave që do të shpallet mbrëmjen e sotme, pas ceremonisë, e cila do të japë një ide si Erdogan rigjallërojë ekonominë e zhytur në krizë.

Sipas mediave turke, 20 krerë shtetesh dhe 45 ministra të jashtëm do të marrin pjesë në ceremoninë e betimit të Erdoganit.

Midis tyre do të jetë presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev, një aleat i ngushtë i Erdoganit, dhe kryeministrat e Hungarisë Viktor Orban dhe të Katarit Mohammed bin Abdelrahman al-Thani , të cilët ishin ndër të parët që uruan presidentin turk për rizgjedhjen e tij.

Betimi i Erdoganit është planifikuar për në orën 14:00 në selinë e parlamentit. Presidenti turk më pas do të shkojë në mauzoleumin e themeluesit të republikës turke, Mustafa Kemal Atatürk, para ceremonive zyrtare dhe darkës së madhe.

Related Articles

Back to top button
Close
Close