LajmeSport

Shkarkimi i Xavit mund t’i kushtojë Barcelonës miliona euro, do të ndikojë në kërkimin e pasuesit të tij

Barcelona thuhet gjerësisht se do të shkarkojë menaxherin Xavi Hernandez në fund të sezonit, duke shënuar një kthesë të tretë në të ardhmen e trajnerit këtë sezon. Por, ky mund të jetë një operacion i kushtueshëm.

Xavi kishte deklaruar publikisht se ai “nuk do të ishte kurrë një problem për klubin”, duke nënkuptuar se nëse ai do të largohej në fund të sezonit, atëherë ai do ta bënte këtë pa kërkuar një shpërblim.

Megjithatë, me Presidentin e Barcelonës, Joan Laporta, duke tradhtuar shumë qartë besimin që Xavi mendonte se kishte – ai tha “Unë mund të konfirmoj 100% se do të jem trajneri i Barcelonës sezonin e ardhshëm”.

Por, duke qenë i turpëruar nga klubi, sipas gazetës Marca, Xavi do të paguhet 15 milionë euro nëse shkarkohet këtë verë, dhe stafi i tij 5 milionë euro të tjera.

Një listë e ngushtë prej tre menaxherësh është raportuar për të zëvendësuar Xavin, por nëse ata duhet të paguajnë Xavin dhe stafin e tij, atëherë kjo mund të ndikojë në pasardhësin e tij.

Kjo situatë sigurisht që mund të shmangej nëse Laporta të kishte pranuar vendimin e Xavit për t’u larguar, dhe ai mund ta bënte këtë pa shpërblim.

Megjithatë, mënyra se si gjërat kanë luajtur hapin derën për një tjetër skenar të ndërlikuar.

Related Articles

Back to top button
Close
Close