Shendeti

Sa filxhanë kafe i bëjnë dëm shëndetit? Ja ç’thotë shkenca

Gjatë shekullit të 17-të pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë besohej se kishte efekte që ndryshonin mënyrën se si njerëzit mendonin. Për fat të mirë, tani ne mund të pimë kafe sa të duam dhe shumëllojshmëria e përbërjeve që përmban ajo është provuar se ndikojnë për mirë në shëndetin tonë. Por ende ka pasur shumë diskutime rreth faktit se sa kafe është e sigurt për të pirë gjatë një dite.

Ka gjithmonë vend për pikëpyetje kur duhet të ndajmë se sa kafe na bën mirë të konsumojmë në një ditë. Më poshtë ju sjellim disa nga faktet më interesante rreth konsumit të kafesë sipas “Bright Side”:

Një grup shkencëtarësh nga Gjermania kanë zbuluar se kafeina bën që qelizat në enët tona të gjakut të reagojnë në një mënyrë të caktuar. Përmirëson mënyrën e funksionimit të këtyre qelizave dhe i bën ato të performojnë si ato më të reja. Studiuesit besojnë se sasia optimale e kafesë që na duhet për ta mbajtur zemrën më të re është 4 filxhanë në ditë.

Gjatë viteve studiuesit kanë vërejtur se pirësit e rregullt të kafesë kanë më pak të ngjarë të preken nga kushte të ndryshme shëndetësore. Lista përfshin sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, lëndimet, sëmundjet e frymëmarrjes, infeksionet dhe diabetin. Një studim masiv i 400,000 njerëzve në SH.B.A. zbuloi se njerëzit që pinë kafe çdo ditë kishin më pak të ngjarë të humbnin jetën nga ndonjë shkak sesa njerëzit që ndërpresin kafeinën.  Sidoqoftë, nëse shpesh keni gjysmë duzinë gota ose më shumë, shkalla fillon të lëvizë drejt rrezikut.

Njerëzit që pinë rregullisht shumë kafe mund të përgatiten për disa ndërlikime shëndetësore. Pirja e më shumë se 6 ekspresëve çdo ditë mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së zemrës deri në 22%, sipas një studimi.

Çfarë e bën kafenë tuaj jo të shëndetshme?

Nëse jeni duke pirë më shumë se 6 filxhanë kafe në ditë, nuk është vetëm kafeina që mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Shumë adhurues të kafesë ngarkojnë pijet e tyre me sheqer duke shtuar kështu kaloritë, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në probleme të ndryshme shëndetësorë. Ndërsa është e vërtetë që sasia e duhur e kafesë së zezë zvogëlon rrezikun e diabetit, duke shtuar ëmbëlsues, krem ​​dhe aromatizues  të cilët mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

Si të masni marrjen e kafeinës?

Kafeja nuk është burimi i vetëm i kafeinës. Mund të gjendet gjithashtu në çaj dhe disa ushqime të tjera. Ju mund të përdorni llogaritës në internet të kafeinës për të kuptuar se sa konsumoni çdo ditë.

Related Articles

Back to top button
Close
Close