BotaLajme

Rusia kap rekordin e infektimit: 12 mijë raste në ditë

Rusia ka raportuar më shumë se 12,000 infeksione të reja me koronavirus, rritja e saj më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë.

Task forca qeveritare që merret me shpërthimin tha se 12,126 infeksione të raportuara të premten e çuan totalin e vendit afër 1.3 milion.

Rusia ka numrin e katërt më të madh në botë të rasteve të raportuara që nga fillimi i pandemisë. Ajo ka raportuar gjithashtu 22,000 vdekje.

Autoritetet ruse këmbëngulin se nuk ka ndonjë plan të menjëhershëm për të vendosur një bllokim të dytë në vend, i cili ka hequr shumicën e kufizimeve të lidhura me virusin të vendosura në pranverë.

Por autoritetet në Moskë, e cila ka parë një rritje të shpejtë të rasteve të reja me 3,701 infeksione të raportuara gjatë 24 orëve të fundit, kanë inkurajuar bizneset që të paktën një të tretën e punonjësve të tyre ta dërgojnë të punojë nga shtëpia dhe rekomanduan që të moshuarit të vetëizolohen në shtëpi . Pushimet shkollore të këtij muaji në kryeqytet u zgjatën nga një, në dy javë.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
Close
Close