BotaLajme

Rezervistët e ushtrisë ukrainase stërviten në mes të tensioneve kufitare me Rusinë

Pavarësisht nga një mori samitesh këtë javë që synojnë zbutjen e tensioneve, frika nga një pushtim rus mbetet reale në Ukrainë. Kjo ka bërë që ukrainasit të regjistrohen për trajnime ushtarake ose të dalin vullnetarë si rezervistë të ushtrisë.

Alisa Bankovska është një nga këto të fundit. Një specialiste e sigurisë kibernetike dhe nënë në jetën e saj të përditshme, ajo ka bërë trajnime për armë dhe ndihmën e parë si dhe ka fituar aftësi taktike ushtarake nga programi i qeverisë që përgatit rezervistët për Forcat e Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës.

Çdo fundjavë ajo ndjek trajnime speciale ushtarake për të mësuar se si të mbrojë veten dhe familjen e saj nga agresioni i mundshëm rus.

Bankovska beson se sa më shumë njerëz të trajnohen, aq më pak ka gjasa që një “armik” të jetë i gatshëm të sulmojë.

“Nëse armiku e dinte se të gjithë në një vend, le të themi se shumë njerëz në një vend, kanë aftësitë për të përdorur pushkët dhe për të mbrojtur shtëpinë e tyre, nuk do të ketë situatë si në Krime në 2014 apo si në Donetsk dhe Lugansk.” ajo tha.

Në vitin 2014, Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës pas përmbysjes së liderit të saj të afërt me Moskën dhe hodhi ndikimin e saj prapa një kryengritjeje separatiste në lindje të vendit, ku në më shumë se shtatë vjet luftime janë vrarë mbi 14,000 njerëz

Related Articles

Back to top button
Close
Close