MaqedoniTopLajm

Premtuan se do ta ndihmojnë Maqedoninë me vaksina por nuk e bënë, ja cila është arsyeja sipas Filipçes

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe ka deklaruar se dozat e vaksinës nga kompania Pfizer janë rezervuar ndërsa sasitë e para pritet të arrijnë në shkurt.

Ministri shpjegoi se përse dozat të cilat u prit që vendi do t’i fitojë nga mekanizmi i Komisionit Evropian për solidaritet nuk kanë ardhur.

“Është e mundur që Austria, Bullgaria, Polonia dhe Greqia të ndajnë një pjesë nga vaksinat e tyre, por na kanë treguar qartë se këtë nuk e kanë bërë deri tani për shkak problemit në sasitë që i kanë pranuar. Është dukshëm më pak, vetëm 1/10 nga ajo që e kanë planifikuar për vendet e tyre”, është shprehur Filipçe.

Related Articles

Back to top button
Close
Close